Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Milloin velliä?

08.12.2006 |


Milloin teillä on aloitettu velli? Miten isot ovat annokset olleet alussa? Neuvolassa sanoivat että kun maitoa menee litran päivässä niin olisi aiheellista aloittaa velli mutta jotenkin tuntuu kun lapsi on vasta 2kk että ei raaskisi vielä aloittaa vellitouhut.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
08.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

n.2,5kk ja alotin ihan 20ml ja loput maitoa eli esim. 20ml velliä ja 120ml maitoa. nyt tyttö 3kk ja 2pvä niin menee 200ml velliä iltapalaksi :)

Vierailija
2/4 |
08.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä neiti oli 3kk kun aloitin vellin syöttämisen.. ensin annoin 20ml ja noin 100 ml maitoa, sitte päivän päästä 30ml, 40ml, 50ml jne.. syötin ainakin viikon jos en puolikintoista viikkoa niin että laitoin maitoa sekaan ja sitten vasta " raakana" :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
09.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Kai se on pakko kohta aloittaa vellit kun tuntuu että maito ei enää pidä nälkää poissa niin kuin aikaisemmin.

Vierailija
4/4 |
09.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tässä iässä alkoi olla tilanne, jolloin maito ei enää riittänyt ja yöt alkoivat olla tosi katkonaisia. Annoin ensiksi maissivelliä, noin 1/3 ja maitoa loput. Kokeilin myös riisivelliä samalla sekoitussuhteella. Syö edelleen maissivelliä, mutta pitää sekoittaa maitoon, muuten ei mene alas. Nykyään menee 100ml velliä ja 60ml maitoa. Auttoi muuten meillä heti eka illasta alkaen, nukkui kunnon yöunet.



Sasuliini ja Eetu 10kk ja risat