Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Presidentin valtaoikeuksien vähentämistä valmistellaan!!

Vierailija
03.06.2023 |

Mtiä minä luin juuri Iltalehdestä! Näin on hyvä eikä pidä vähentää lainkaan enää. Kansan suoraa valitsemaa presidentin valtaoikeudet pitäää pitää ennallaan ja on tärkeää, että ulkopoliittiset asiat on presidentin tontilla. Jos valtaoikeuksia pitäisi jotenkin muuttaa, niin lisätä - ei ainakaan vähentää!

En halua nukkepresidenttiä Suomeen!

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
03.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on nyt hyvä pressa joten asiaa ei ole tullut mietittyä, entäpä seuraaja, tarkat valtaoikeudet ja menettelyt olisi hyvä päivittää.

Vierailija
2/3 |
03.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin, tuo tulisi voimaan vasta korkeintaan 5 vuoden kuluttua, koska perustuslain mukaan tuollainen muutos pitää hyväksyä kahdessa peräkkäisessä eduskunnassa.

Voi olla, että olisi hyväkin muutos, jos vaikka jotain halosia satutaan äänestämään presidentiksi. Meni valtiovierailullekin ja alkoi puheessaan haukkua isäntämaan asioita, kunnes ei enää sitten kutsuttukaan mihinkään. Presidentin pitäisi osata käyttäytyä ja olla diplomaattinen.

Jos pääministeri sekoaa, hänet voidaan vaihtaa tarvittaessa tai vaihtaa koko hallitus.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
03.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niitä jo muutenkin on kavennettu liikaa, joten ei saisi enää kaventaa.