Isästäni on tullut agressiivinen
Niin, 81v. Isäni on muuttunut tosi agressiivisesti käyttäytyväksi. On aina ollut tyyppi joka helposti polttaa käämit, mutta on parin vuoden aikana mennyt ihan mahdottomaksi.
Huutaa mun äidille, meille lapsille ja esim. lääkärille, kaupan myyjälle jne. jos on pienikin ongelma. Ei voi olla mistään enää eri mieltä, kun huutaminen alkaa heti. Mun lapset sanoi, että vaari on nykyään pelottava. (Ovat alle kouluikäisiä).
Onko tämmönen muistisairauden oireita? Alkoa ei käytä, on aina ollut absolutisti. Muuten vaikuttaa skarpilta, mutta mistäs sen tietää.
Mitä tutkimuksia pitäisi osata pyytää?
Kommentit (11)
Muistisairauksia on monenlaisia mutta kyllä nyt kuulostaa että juuri sellaisesta olisi kyse. Muistisairauteen liittyy myls masennusta. Ehdottomasti lääkäriin ja muistitestiin. Oikeanlainen lääkitys helpottaa tilannetta ja hidastaa taudin etenemistä.
Joo muistisairaus todennäköisesti.
Muistihoitajalle, lääkäriin. Meillä isä riitaantui naapureiden ja ystävien kanssa ja toivotti nämä yksitellen hiivattiin. Muistisairaus diagnosoitiin tästä jonkin ajan päästä.
Äidillä oli aika yksinäistä, kun kukaan muu kuin me lapset ei voinut vierailla eikä missään käydä, kun isä raivostui aina kaikille. Pelättiin, että jos isä alkaisi suhtautua meihin lapsiinkin niin, ettemme voisi enää käydä.
Kuulostaa vahvasti dementialta. Kokeisiin vaan, vaikka varmaan suuttuu jos moista uskallatte ehdottaakaan.
M*lkku mikä m*lkku, aina ja ikuisesti...
Alzheimerilta kuulostaa. JOs isäsi ei suostu muistitesteihin, soita muistihoitajalle niin lähettävät isällesi kutsun tutkimuksiin ja kysyttäessa sanovat että kyseessä on kontrollikäynti. Niin toimittiin oman isäni suhteen, ja Alzheimerhan sieltä paljastui. Isälläni se oireili juurikin agressiivisuudella, hän tosin oli ollut mukava ja positiivinen ennen sitä.
Jeps alkava muistisairaus tekee ihmisestä kiukkuisen. Valitettavasti vain etenee haastavammaksi. Hoitokotiin mennessä lääkkeillä hoidetaan.
Mielenterveys, masennus Alzheimerin tauti