Kysymys hoitajalle, apteekissa työskentelevälle ym.
Kysymys: Voiko Primolut 5mg kuukautisten siirtoon aloittaa samana päivänä, kun kuukautisten pitäisi alkaa? Onko siitä enää tehoa, estyykö kuukautiset tai väheneekö/lyheneekö kk-vuoto? Ohjeen mukaanhan pitäisi aloittaa 3vrk ennen kk ottamaan, mutta jos on laskenut väärin alkamisajankohdan niin kannattaako kuitenkin vain aloittaa nuo pillerit samana päivänä, kuin kk pitäisi alkaa? Olisin kiitollinen vastauksesta.
Kommentit (6)
Jatka vaan.
Vuodon pitäisi tyrehtyä 1-3vrk:n sisällä. Vähäistä vuotoa saattaa esiintyä.
Vierailija kirjoitti:
Jatka vaan.
Vuodon pitäisi tyrehtyä 1-3vrk:n sisällä. Vähäistä vuotoa saattaa esiintyä.
Kiitos paljon vastauksesta! Jatkan kuuria ja toivon, että auttaa. Onneksi vuoto ei ole vielä päässyt varsinaisesti alkamaan vaan ainostaan tuhrua tuli paperiin sen verran, että havaitsin punertavaa väriä. Kiitos sinulle vielä asiallisesta vastauksesta!
-Ap
Pakko oli tulla vielä kiitollisena tänne kommentoimaan, että kun jatkoin primolutin ottamista niin kuukautiset todellakin jäivät tulematta, vaikka aloitin tämän kuurin vasta samana päivänä, kun kk olisi pitänyt jo alkaa. Yhtään vuotoa ei ole tullut, joten iso kiitos hänelle, joka kehoitti minua jatkamaan kuuria!
-Ap
Olen siis jo aloittanut tuon kuurin tänään ja ottanut kaksi pilleriä ja vessassa tuli hieman punaista paperiin, mutta ei paljon ja tajusin, että mokasin ja aloin ottamaan liian myöhään pillereitä. Nyt enää ei ole kuitenkaan tullut mitään vuotoa ja mietinkin, että voisinko vielä ehtiä estämään kuukautiset jos vain jatkan tuota kuuria?
-Ap