Avustaja on todella usein kipeänä.
Täällä meillä ei joudu tekemään mitään fyysisesti eikä henkisesti rankkaa työtä. Sen vuoksi avustaja ei sairastele. On ollut meillä vuosia töissä ja nyt viimeisen vuoden aikana saikut ovat lisääntyneet paljon. Hänellä on jotain kulumia tms. selässään joille ei mahda mitään. Ja kyse ei ole nyt siitä ettenkö ymmärtäisi hänen tilaansa. Eihän kukaan huvikseen sairastele. Ongelma on vain siinä ettei sijaisia saa mistään, ainakaan lyhyellä varoitusajalla. Läheiset ovat auttaneet paikkaamaan ja toinen vakituinen avustaja mutta nyt alkaa olla liian vaikeaa minulle. En voi perua esim. tärkeitä polikäyntejä johon tarvitsen avystajan mukaani. Tarvitsen ruoan ja lääkkeet sänkyyni jne. Jatkuvasti on stressi että mitenkä arki pyörii.
Mitä siis voin tehdä?! Irtisanominen ei onnistu. Ja työkkärissä eivät hyväksy osatyökykyistä, väittävät että työntekijäni on täysin työkykyinen ja hänelle pitää tunteja antaa. Sama asia liitossa ja vammaispalvelussa, en voi alkaa "syrjiä" työntekijääni. Hänelle pitää antaa tietyt tunnit jatkossakin. Myöskään avustaja ei voi itse kieltäytyä ja vähentää työtuntejaan koska muuten työkkäristä hyökätään kimppuun.
Minkäs teet. Me maksetaan sikana veroja, mutta auta armias jos et enää ole työkykyinen. Sairauseläkkeelle pääsevän pitäisi käytännössä olla kuollut, jotta kelan mielestä pääsisi. Valtio on luonut järjestemän, jossa verorahoja käytetään vain rikkaiden hyväksi. Eihän terveyskeskuksistakaan saa nykyään enää mitään palvelua.