Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

IS: Jinping pyrkii nostamaan Kiinan maailman suurimmaksi sotilasmahdiksi vuoteen 2049 mennessä.

Vierailija
05.01.2023 |

Eikö nyt jo olisi aika eristää tuo paskamaa? Ei voida tehdä samaa virhettä kuin venäjän kanssa.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
05.01.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiina on maailman suurin talous, joten miksi ei pyrkisi olemaan suurin sotilasmahti?

https://cepr.net/china-is-the-worlds-largest-economy-get-over-it/

Brigs maiden talousmahti kasvaa huimaa kyytiä ja läntinen rapistuva liittouma pyrkii kieltämään asian itseltään. Fossiilisten polttoaineiden loppuminen lopettaa globaalin sotilaallisen vaikuttamisen. Sotakoneet eivät voi liikkua pattereilla.

Ainoastaan sähköiset rautatiet voivat jatkossa hoitaa nykyistä massaligistiikkaa. Lopulta tämä tarkoittaa Amerikkojen eristäytymistä muusta maailmasta. Tätä silmällä pitäen USA havittelee Venäjän pilkkomista ja Beringinsalmelle ystävällismielistä valtiota. Venäjän omistaessa toisen puolen siltahanke on mahdoton.

Kiina rakentaa paraikaa uutta Silkkitietä rautateiksi ja saa tällä varmistettua kaupankäynnin koko muuhun maailmaan.

Vierailija
2/2 |
05.01.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

No siis joo, tosi hyvä armeija paraateissa. Mutta ei mitään todellista taistelukokemusta, ja sotilaat kaikki perheen ainoa poika. Eli kokemattomia prinsessoja käytännössä. Ei vakuuta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla