Polttoaineiden hinnat laskeneet jo Ukrainan sotaa edeltävälle tasolle "Öljyntuottajan kannalta nyt ollaan jo kipurajan alla"
Muistakaa välttää sähköautoilua ja liikkua polttoaineilla.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/polttoaineiden-hinnat-laskeneet-jo-…
Kommentit (8)
Äkkiökös opekit laskee tuotantoabeää että saadaan hinnat taas ylös
Ei olla kipurajalla. Venäjän öljyllä break even on 30$/bll.
Johan tuo 98 taas on yli 2 euroo, oli dieselikin.
Vierailija kirjoitti:
Johan tuo 98 taas on yli 2 euroo, oli dieselikin.
Pumppuhinnat ovat eri asia. Hinta on nyt 80 dollarissa tynnyriltä. Se ei ole paljon, kun miettii inflaatiota yleisesti. Alle 50 dollarin kun on aikaisemmin tippunut, niin on leikattu voimakkaasti tuotantoa.
Jos oikeasti on polttoaineiden hinnat niin halpaa, että öljytuottaja on kipurajalla niin varmasti he leikkaavat öljyntuotantoa nykyistä vähäisemmäksi jo lähiaikoina, sitten säilyttäen öljyntuotannon vähäisempänä niin pitkään kunnes polttoaineiden nousevat. Vasta sitten polttoaineiden hintojen nousun jälkeen öljyntuottajat nostaa öljyntuotannon takaisin vähintään nykyiselle tasolle tai vielä suuremmaksi. Öljyntuottajat ovat toimineet näin jo useita kertoja viimeisen 30 vuoden aikana koska öljyntuottajia kiinnostaa ainoastaan myynti ja rahalliset voitot. Suomeen pitäisi saada lisää paljon flexifuel autoja, lisää etanolipolttoaineiden (esim.E85) valmistajia ja myyjiä, sekä etanolipolttoaineita autoilleen tankkaavia asiakkaita jotta fossiilisia polttoaineita ja öljyn hintoja vastaan syntyisi todellista kilpailua pakottaen öljyntuottajia pitämään myyntihinnat kurissa.
Niin kauan kun tavalliset bensa-autot, diesel-autot pysyvät ylivoimaisesti enemmistönä Suomen autokannassa. Lisäksi enemmistö autoilijoista tankkaa vain fossiilista bensaa, dieseliä autoihinsa niin Suomen valtion määräämien verojen lisäksi ulkomaalaisilla öljyntuottajilla on suoraan monopolinen asema ja vaikutusvalta hallita suomalaisten ihmisten autojen polttoaineisiin kuluvia rahasummia.
Parempi säästää nyt sähköä kun sitä ei ole ja ajaa polttomoottorilla. Tulevaisuudessa voi katsoa asiaa uudestaan.
Meinaako öljyntuottaja joutua sossunluukulle? Voihan harmin paikka...
Siis ollaan terroristivaltion kipurajan alapuolella. Ihan kuten oli tarkoitus.