Olen 173cm nainen ja 72kg. Syytä laihduttaa?
Äsken uskalluin vaakaan. Tosin vatsa täynnä, mutta kuitenkin.
Kommentit (16)
No onhan tuossa vähän pudotettavaa jos itse haluat. Ei pakko, et ole mikään norsu kuitenkaan.
Itse olen 177 cm ja 73 kg. Vitonen pitäisi jaksaa rutistaa veks.
10g voisi helposti laihduttaa, koska lihasmassaa on tuskin selittävänä tekijänä.
Parikymmentä kiloa voisit laihduttaa.
Kasvoit sitten pituutta viime aloituksen jälkeen?
Olet hiukan lihava mutta et paljoa.
Olen itse mies 180cm 74kg
Jos et ole ap naisia vihaava trolli, joka tehtailee tänne naisvihaketjuja, miksi, oi miksi kysyt palstalaisilta mitään painoon liittyvää, kun teidät vastauksen? Kuten me kaikki. Yli 40kg painavat naiset ovat sotanorsuja, eikä siinä paljon paina BMI:n normaalipainon lääketieteelliset rajat, kyllä palstamiehet tietää näkemättäkin paljonko nainen saa painaa. Siis mahdollisimman vähän.
Itse saman kokoinen. Mulla on nyt hyvä paino, olen tyytyväinen. Ehkä 2 kiloa vois pudottaa vielä. Sit oon omaan silmään jo hyvä, lempimekko näyttää hyvältä. Joku 67kg on kans kiva paino, mutta olen tosi tyytyväinen 72kg:sena, pituus 173,5cm. BMI 23,9.
67kg:sena BMI olis se 22,2.
Vierailija kirjoitti:
Olet hiukan lihava mutta et paljoa.
Olen itse mies 180cm 74kg
priima
Minä olen 172cm ja painan lähemmäs 130kg, mulla olisi syytä laihduttaa 50kg. Luultavasti nahka roikkuisi ikävästi ja naama olisi ryppyinen sen jälkeen, mutta kyllä pitäisin itseäni 80-kiloisena ihan normaalin ihmisen näköisenä, nuorena 65-kiloisena olin liiankin laiha, ei ollut ns. naisellisia muotoja. Joten näin viittä kymppiä lähentelevälle 80kg olisi ihan jees.
Joten vastaan, että ei sun tarvi laihduttaa, olet just hyvä noin, jos on tarvetta niin kuntoile vahvistaaksesi lihaksiasi jne. terveyttä edistävää vanhuuden varalle.
Monesti normaalipainoisena aloitettu laihdutus johtaa jojoilukierteeseen ja runsaaseen lihomiseen, joten kannattaa olla tarkkana. Ei mitään typeriä kitukuureja, vaan järkeviä valintoja, joita on helppo ylläpitää jatkossakin.
Lopettakaa tällästen kyseleminen.
Ei paino kerro kropan mallista tai koostumuksesta mitään eikä se ole kenenkään asia sitä arvioida pitäisikö jonkun painoa pudottaa vai ei etenkään anonyymisti kun ei tiedetä toisesta juurikaan mitään. Päätös on jokaisen oma ja se täytyy lähteä terveeltä pohjalta. Jos olet tyytyväinen siihen mitä peilistä näkyy, niin ei tarvitse lähteä kehoa muokkaamaan. Tärkeintä on oma viihtyvyys kehossa eikä se miellyttääkö se muita. Opettakaa tämä myös lapsille, säästyisi monet turhalta mielipahalta ja syömishäiriöiltä sekä kehonkuvan vääristymiseltä kun lopetettaisiin tälläne puntarin kyttääminen ja itsensä arvottaminen sen mukaan mitä joku muu on mieltä.
Mä olen 175cm ja 81kg (joo, painoa kertyi viime vuosina, kun sairastuin masennukseen ja elelin lähinnä mikroeineksillä, enkä jaksanut liikkua yhtään), mutta ei siinä paljoa ylimääräistä ole. Mulle "sopiva" paino on ollut jo vuosia noin 75kg, johon pyrin nytkin takaisin. Kannattaa huomioida, miten se paino kertyy (mulla lantioon, olen klassinen päärynä) ja onko se edes rasvaa vai lihasta (itse urheilen viitisen kertaa viikossa, joten kai osa ainakin on lihasta) eli onko edes mitään ns. ylimääräistä. Ja vaikka olisikin, niin laihduttaminen yleensä sotkee ruoka- ja liikuntasuhteen + pitkällä aikajänteellä nostaa painoa, niin itse viilaisin vain elintapoja, jos päätät, että haluat parista kilosta eroon. Mutta ei tuossa tosiaan paljon ole, jos ollenkaan, ja tärkeintä on, että itselläsi on hyvä fiilis
Jos peilikuva miellyttää silmää, ei ole syytä.