Suomen ruokakaupan duo/triopoli on niin masentavaa
Samat S- ja K-Marketit joka niemessä ja notkossa, jokunen Lidl tai Alepa siellä täällä. Kaikki syövät samaa ruokaa, samat paistopisteiden palmuöljypuolivalmisteet rapisevat samoissa rapinapusseissa aamusta iltaan Hangosta Ivaloon. Koko valtakunnan ruokapolitiikka muutamissa käsissä. Jotenkin niin masentavaa.
Jokunen putiikki, joku hassu kauppahalli erilaisine tuotteineen löytyy muutaman isomman kaupungin keskustasta, niidenkin määrä vähenee koko ajan.
Eihän noiden duopolilaisten tarvitsisi edes mainostaa, kun ei mitään kilpailua edes käytännössä ole!
Kommentit (2)
Tulihan Suomeen just vähän aikaa sitten norjalainen Oda. Mutta noin muuten, niin tottahan sä puhut. Suomessa on vaikea kilpailla, kun myyymälän pitäisi olla iso, hyvät valikoimat ja halvempaa kuin muissa kaupoissa.
Sillä varmistetaan se,x että ostat samoja elintarvikkeita, samankokoisista ketjuista suurin piirtein samoilla kuluttajahinnoilla. Syöt samanlaisesti muiden samanlaisten kanssa, ja vielä kun sinut saataisiin syömään samankokoisia ja sisältöisiä annoksia muiden kanssa samaan aikaan samasta kaukalosta, niin Suomi olisi täydellinen.