Hemmeton tullaus. Menettääkö paketin, jos sitä ei tullaa ennen sen saapumista maahan?
Oon yrittänyt lukea postin ja tullin ohjesivuja mutten ymmärrä. Tilasin siis Turkista ja Kiinasta alle 20€ arvoiset tuotteet ja kummassakin oli alv maksettu. Odottelenko nyt saapumisilmoitusta vai mitä??
Kommentit (8)
No mulle tuli tullauskehotus, en tullannut kun kyse oli alle eurosta ja kohta pakettikin tuli kotiin kannettuna. Tuhoaminen olisi maksanut varmaan enemmän kuin koko hemmetin paketti.
Siitä tulee kyllä ensin ilmoitus, että on saapunut ja pitää tullata ajassa x. Joskus ne tulee ilman tullaustakin läpi ja silloin saat vain saapumisilmoituksen ja voit noutaa paketin normaalisti. Mitään ylimääräisiä kuluja sulle ei enää pitäisi tulla, kun olet jo maksanut alvin, mutta saatat tarvita tilauksen IOSS-koodin todistaaksesi että alv on maksettu. Tämän saa myyjältä.
Miten joku voi olla noin tyhmä - ostaa joitakin, ei ota asioista selvää ja sitten itkee täällä
Soita suoraan postin neuvontaan joka hoitaa tullausasiat. Siellä on ilmeisesti sisäinen ohjeistus edelleen tekemättä ja sen takia sieltä sataa niitä turhia ilmoituksia maksaa verot. Jos olet maksanut ostaessa jo verot, niin ei tarvitse toista kertaa maksaa. Se minkä tarvitse on se tullikoodi jonka toivottavasti olet myyjältä saanut, se tarttee ilmoittaa tullille ja sen jälkeen tehdä postille ilmoitus erikseen jonkun sivun kautta
Olen ton rumban pari kertaa käynyt läpi ja turhauttavaahan se oli soitella neuvontaan kun olisivat voineet hoitaa prosessinsa kuntoon kerralla ja kouluttaa henkilökuntansa - postin jakelun neuvonta nimittäin ohjeisti ihan väärin, kehotti vain maksamaan vaikka kaikki oli jo maksettu ostaessa.
Paketin seuratatunnus syötetään Postin paketinseurataan vaikka käyttämällä postin sovellusta. Se näyttää paketin sijainnin ja tilanteen. Postiin ei kannata paljon soitella, se kun voi olla melko hintavaa, ja siten lisää kuluja, etenkin halvoissa tilauksissa. Kannattaa käyttää mieluummin posti chattiä tai sähköpostia tiedusteluihin. Jos alvit maksettu tilauksen yhteydessä, niin niitä ei tarvitse enää uudestaan maksaa. Joskus tulli voi kysyä lähettäjän tunnuksen, jos se kuulu systeemiin, jossa tulli saa automaattisesti tiedon alv-maksusta. Myös loggautumalla tullipostin sivuille pankkiunnuksilla, monesti näkee mikä tilanne. Jos ei tulenpalavaa kiirettä, niin kannattaa odotella. Monesti paketti saapuu ilman sen kummempia juttuja.
Odottele, että saat ilmoituksen. Sen jälkeen teet selvityksen netissä ja jos saat maksettavaa, maksat sen.
Postia ei kannata ottaa tekemään tullausilmoitusta, se maksaa enemmän kuin tilauksesi. Jos sinulla on ongelmia tullin selvitystä tehdessä, soita apua tullista.
Haha siis hemmetin tullaus xd
Ap