Asunnon omistajat, huom!
Olen haaveillut oman asunnon myymisesta ja vaihtamisesta edullisempaan. Tämä onnistuisi niin, että muuttaisin pienemmälle paikkakunnalle jos saisin omani myytyä ensin pois. Mulla on iso laina, 150 000 ja tähän edullisempaan tarvitsisin noin kolmasosan siitä. Kuulostaa hyvältä, eikö?
Nyt on työpaikallani alkaneet YT-neuvottelut ja olen alkanut katsella toista työpaikkaa. Olen löytänyt yhden mahdollisen, mutta palkkani tulisi putoamaan reilusti. Tältä toiselta paikkakunnalta en enää sen palkan vuoksi ole valmis tulemaan töihin nykyiselle asuinseudulleni. Mitä tekisin?
1) muutan pois sekä nautin hetken ansiosidonnaisesta (mikäli minut irtisanotaan) ja edullisista asuinkustannuksista. Etsin töitä uudelta paikkakunnalta, mitään valmista verkostoa minulle ei sinne ole.
2) jään tähän ja katson, miten tulen pienemmällä palkalla pärjäämään
vai jotain muuta?
Kommentit (7)
No pieneltä paikkakunnalta kannattaa tuskin asuntoa ostaa, et saa varmastikaan omiasi takaisin jos tulee tarve myydä. Sijoituksena siis huono ellei asunto ole meren/järven rannalla ja käypä kesämökiksi.
Mä hakisin uutta työtä, jos tulee kenkää niin on edes suunnitelmia. Ratkaise ensin työ, sitten vasta asunto.
Mitä jos jo nyt etsisit työtä (ja alustavasti myös asuntoa) sieltä uudelta alueelta mistä olisit kiinnostunut.
Jos saat työn, voit ottaa sen vastaan ja sen jälkeen etsiä asuntoa ja laittaa omasi myyntiin.
Laske mihin sinulla on varaa/miten kauan pärjöisit ansiosidonnaisella. Ne ratkaisee paljon.
Täältä PKS-seudulta käsin kaikki paikkakunnat ovat "pienempiä". En ole katsellut muuttotappiopaikkakunnalta asuntoa. Jos myisin tämän asuntoni, jäisi minulle tarpeeksi rahaa ostaa lähes velaton asunto joten minulle tuskin tulee tarvetta myydä asuntoa pakon edessä.
Tällä hetkellä näyttäisi siltä että tarvitsisin max 40 000 euroa lainaa uuden asunnon ostamiseen uudelta paikkakunnalta. 10v laina kahdenkin prosentin korolla tekisi vajaat 370 euroa/kk lyhennystä joten uskon selviäväni siitä. Jos lainanhoitokulut olisivat samat kuin mitä minulla on nyt, maksaisin tuon 4v 4kk takaisin. Houkuttelevaa! Ihan sama saisinko heti töitä vai en.
[quote author="Vierailija" time="25.09.2015 klo 12:45"]Tällä hetkellä näyttäisi siltä että tarvitsisin max 40 000 euroa lainaa uuden asunnon ostamiseen uudelta paikkakunnalta. 10v laina kahdenkin prosentin korolla tekisi vajaat 370 euroa/kk lyhennystä joten uskon selviäväni siitä. Jos lainanhoitokulut olisivat samat kuin mitä minulla on nyt, maksaisin tuon 4v 4kk takaisin. Houkuttelevaa! Ihan sama saisinko heti töitä vai en.
[/quote]
Ota huomioon, että tuskin saat uutta lainaa työttömänä. Toimi siis nopeasti, jos aiot ostaa uuden asunnon. Itse ostin asunnon viimeisenä työpäivänä yt-neuvottelujen jälkeen. Myöhemmin työttömänä en olisi lainaa enää saanut.
Näin on. Pitäisi kai toimia nopeasti, mutta vielä vähän vaiheessa että mitä pitäisi tehdä!
nosto!