Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mistä haen apua mielenterveyteen?

Vierailija
15.09.2015 |

Ihan järkyttäviä asioita kannan mukanani lapsuudesta asti, ahdistus alkaa olla sitä luokkaa etten kestä. En jaksa olla enää lapsilleni tarpeeksi hyvä äiti, olen vain omissa maailmoissa ja haluaisin nukkua koko ajan.

Tarvitsisin pitkää psykoterapiaa, mitkään sh:n jutustelukerrat ei auta. Oireet ovat jo fyysisiä. Mikä helpoin tapa saada Kelan tukemaa terapiaa, laittakaa ihan a,b,c kohdat miten toimia. En osaa ajatella mitään hakeudu mielenterveystoimistoon tms neuvoja. Ahdistaa.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
15.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varaa aika omalle lääkärille, pyydä lähete psykiatrian poliklinikalle (ent. mtt.). Saat kutsun psykiatrille. Tarvitsen diagnoosin, jotta voit hakea kelan tukemaa terapiaa (yleinen ahdistuneisuushäiriö/masennus on yleisin mitä psykiatrit antaa diagnoosiksi, jos "oikeaa" sairautta ei ole. Psykiatrian polille täytyy olla hoitosuhde 3kk:n ajan. Kun 3kk on täyttynyt, kävelet psykiatrin antaman diagnoosin/lausunnon kanssa Kelaan ja siellä täytät laput. Etsit itsellesi psykoterapeutin jolla on ns. kelapätevyys. Odotat päätöstä kelalta. Jos päätös myönteinen, terapia voi alkaa. Maksat terapiasta omavastuun joka on yleensä n.15-20e/käynti.

Vierailija
2/4 |
15.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="15.09.2015 klo 13:34"]Varaa aika omalle lääkärille, pyydä lähete psykiatrian poliklinikalle (ent. mtt.). Saat kutsun psykiatrille. Tarvitsen diagnoosin, jotta voit hakea kelan tukemaa terapiaa (yleinen ahdistuneisuushäiriö/masennus on yleisin mitä psykiatrit antaa diagnoosiksi, jos "oikeaa" sairautta ei ole. Psykiatrian polille täytyy olla hoitosuhde 3kk:n ajan. Kun 3kk on täyttynyt, kävelet psykiatrin antaman diagnoosin/lausunnon kanssa Kelaan ja siellä täytät laput. Etsit itsellesi psykoterapeutin jolla on ns. kelapätevyys. Odotat päätöstä kelalta. Jos päätös myönteinen, terapia voi alkaa. Maksat terapiasta omavastuun joka on yleensä n.15-20e/käynti.
[/quote]
Kiitos
Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
15.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omasta pussista maksetaan myös tutustumiskäynti tai pari terapeutin valinnan yhteydessä. Näistä käynneistä ei kela korvaa mitään. Terapeutti täytyy olla valittuna (ja hänen kanssa asia tietysti sovittu) ennen kuin voit hakemusta kelalle laittaa.

Vierailija
4/4 |
15.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Enpä osaa auttaa enempää, mutta onnea toipumiseen. On helvettiä taistella omaa mieltään vastaan.