Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kuinka monella menkat jäänyt alkamatta synnytyksen jälkeen....???

03.10.2006 |

Hei!!



Minun synnytyksestäni on neljä kuukautta ja imetyksen lopetin kolme viikkoa sitten, tai maidon tulo vain loppui. Mutta menkkoja ei näy? Kuinka monella on pitänyt ns." käynnistää" menkkojen tulo hormonaalisesti??? Mulla oli vielä sellainen homma. Että viime vuonna alkukesästä menkat jäi yks kaks pois ilman mitään syytä(silloin en ollut vielä raskaana) ja sitä alettiin tutkia, mutta sitten syksyllä lokakuussa aloinkin odottamaan, niin tutkiminen jäi siihen. Voikohan olla että ne ei nytkään ala? Kahden viikon päästä on lääkäri joka katsoo tilanteen ja arvioi tarvitseeko hormoneja. Kiitos vastanneille!



Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
03.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

... tosin kierukkatarkastuksessa mutta puhuimme aiheesta. Kuukautiset alkaa kuulemma yleensä muutama kuukausi imetyksen jälkeen. Itse epäilen kanssa että multa " katoo" menkat, mutta kuulemma raskaus yleensä tasapainottaa hormonitoimintaa :-)



Haginalle

Vierailija
2/7 |
03.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

...eikä menkkoja edelleenkään näy. Imetyksen lopetin pojan ollessa 7kk. Mulla on kyllä aina ollut tosi epäsäännöllinen kierto, joten liittyiskö siihen...? Ei sinänsä että menkkoja mitenkään erityisesti kaipaisin ;-)mutta silti vähän mietityttää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
05.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulla on myös jättänyt tulematta vaik synnytyksestä on jo 5 kk, tosin imetän viel eli oisko sil jotain vaikuyusta asiaan. Oon miettiny et oiskohan apua jos vaan alottais noi e-pillerit eikä oottais niit menkkoja?!? Onks jollain se auttanut..

Vierailija
4/7 |
05.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

imetyksen lopetin noin kk sitten, kyllä ne sieltä tulee kun on tullakseen =)

Tavallisia e-pillereitä ei tietääkseni suositellä imetyksen aikana.Itse aloitan pillerit kun seuraavat menkat alkaa, kortsuja käytetty tähän asti.

Vierailija
5/7 |
05.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä että sulla on lekuriaika kerta asia sua askarruttaa.

Vierailija
6/7 |
05.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esikoisen aikaan sekä terkkari että gynekologi kertoivat, että imetyksen loputtua (siis loputtua kokonaan) saa vielä 3kk odotella ihan rauhassa menkkoja, sitten vasta lääkäriin. Ap:lla taisi olla kolme viikkoa mennyt joten hyvin mahtuu tuohon raamiin.



Coe rv 37+4 eli ei vielä menkkoja tarvekaan odotella :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
06.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä pikkunen on nyt 6kk,eikä menkkoja ole näkynyt tai kuulunut.

Tosin syön minipillereitä imetyksen takia,ja meinasin jatkaa pillereide syöntiä vaikka imetys alkaakin olla lopuillaan.

Mitään tiputtelua yms ei ole tullut.Ja noita kyseisiä pillereitä syödään koko ajan ilman taukoja ainakin nyt.

Helppo tapa minulle,koska ennen odotusta söin pillereitä ja totuin jo niihin.







Neiti1 + typy 6kk