Kukista jotain tietävät, APUA
Onko täällä ketään kuka tietäisi kukista mua enemmän..
Olen yleensä aina onnistunut tähän saakka tappamaan jok'ikisen saamani kasvin, joten nyt kysynkin tapoinko jo nämä tuoreimmatkin vai onko jotain tehtävissä.. :D
Miniruusussani oli vielä muutama päivä sitten monta nuppua ja aukeamaisillaan olevaa kukkaa. Nyt jokainen on kuitenkin kuivahtanut/kuollut. Ilmeisesti kuivahti kasteluiden välissä liikaa..? Mitäs noille kukille sitten nyt tehdään, leikkaanko/nypinkö pois, annanko olla vai mitä?
Ja vasta tuossa viikonlopun aikana sain ilmeisesti suppilokukan (ruukussa lukee "sinningia avanti"), jonka olen nyt kastellut kertaalleen, ihan vain päältä ja hieman, vesi ei jäänyt seisomaan tms. Nyt kukat ovat alkaneet lakastua, niissä on ruskeita laikkuja reunoissa. Teinkö tämänkin kanssa jo jotakin väärin??
Kommentit (4)
Kuivahtaneet kukat kannattaa yleensä nyppiä pois kasvia rasittamassa. Oletko varma ettei suppilokukka ole muuten vain nuo kukintansa kukkinut? Miniruusu on sen sijaan voinut ottaa nokkiinsa liiasta kuivuudesta. Nyrkkisääntö on, että kaupasta kotiin tuodut kukat kannattaa istuttaa uudelleen, eivät ihan älyttömiä aikoja viihdy siinä myyntiruukussa.
Suppilokukan kukat pitää nyppiä sitä muukaa pois, kun kuihtuvat. Keskeltä tulee uusia kukkia sitä mukaa, kun poistaa vanhat. Suppilokukka eli Gloksia kannattaa altakastella ja myöskin sijoittaa valoisaan paikkaan. Valon määrä vähenee 75%, kun kasvi siirretään metrin päähän ikkunasta.
Ruukkuruusu harvoin viihtyy sisällä pitkään, tai vaatii ainakin valoisan paikan( ikkunan vierestä). Marketin halpa ruusut ovat usein seisseet niin kauan muoveissa ja olleet huonolla valolla, joten on melkeen se ja sama miten sitä yrität elvyttää.