3D ultra Turussa
Elikkäs tehdäänkö 3D ultraa Turussa? Kyllä kai? Ja jos tehdään, niin missä ja minkä hintaista? Entä omat kokemukset? Mietin tässä kannattako vähäisiä rahoja siihen tuhlata, mutta kun haluaisi tietää sukupuolen ja tavallisessa sitä ei näkynyt.
Kommentit (4)
Ihan vaan kyselisin teiltä, jotka ootte varanneet 4d ultran tai jo siellä käyneet, että kysytäänkö siellä varausta tehdessä minkä takia on tulossa ultraan? Kun mullakin olis vaan halu saada sukupuoli selville, niin kehtaako sitä siellä sanoa... Monet on täälläkin kirjotellut, että lääkäri oli ihmetellyt, et mitä varten sinne ultraan oli tultu, kun ei mitään " lääketieteellistä" syytä ollut?
Ja onko muuten ketään, joka olis Tampereella käynyt 4d:ssä? Oliko hyvä kokemus vai menenkö suosiolla Helsinkiin Brunolle? Sitä on ainakin vaan kehuttu.
Itse olin 4D ultrassa Turun Medisonarissa viikolla 24+3. Aikaa varattessa ei kyselty syytä ja aika hyvin aikoja löytyi. Leo Mäkäräinen oli ainakin tosi mukava lääkäri, joka kävi läpi kaikki perusteellisesti ensin myös tavallisella ultralla. Hän kysäisi käynnin alussa syytä miksi tulimme, mutta ei kommentoinut mitenkään, kun kerroimme syyksi mm. halun nähdä vauva ja sen sukupuoli. Painotimme kyllä myös halua varmistaa, että vauva on terve.
Mukaan saatiin muutamia printattuja kuvia ja itse viemällemme cd:lle (!) muutavia kuvia ja kymmenisen " videopätkää" vauvelista. Tavallisessa ultrassa (jolla lääkäri aina valkkaa alueen, josta katsotaan 4 D kuvaa) näkyi kaikki myös tosi hyvin! (taas jo paljon paremmin kuin rakenneultrassa). Kannattaakin sanoa erikseen, jos haluaa jostakin tietystä näkymästä kuvan - nämä 2 D-otokset kun eivät tallennu tietokoneelle. Itse 4D kuvan selkeys riippuu siitä miten päin vauva on ja etenkin siitä, kuinka paljon on lapsivettä ympärillä. Hyviä kuvia ja videopätkiä mekin saatiin, mutta ei parhaita mahdollisia. Mutta hetkeäkään en ole käyntiä katunut!! Ilmeisesti n. 28 viikolla alkaa tila olemaan ahtaampaa ja lapsiveden määrä vähenemään, joten sitä ennen kannatta käydä. Kyllä tuolloin 24+3 vauva oli jo ihan vauvan näköinen!!
sinne samaiseen paikkaan. Paikka on erittäin tuttu kun siellä käyn lasten kanssa korvalääkärillä, mutta tämä toinen puoli ei ole vielä tuttu.
LapaLepa rv 14+5
Mä oon menossa huomenna Korvacenteriin (juu luit oikein =)) 4D-ultraan kun siellä on kuulemma Suomen modernein ultrauslaite. Hintaa jää itse maksettavaksi 166e. Medisonar tekee kans ja hinta siellä 149-154e. Mä oon jotenkin fiksoitunut ajatukseen, että vauvalla on jotain vikaa naamassa (en tiedä miksi) ja sukupuoli kans kiinnostaa..Eiköhän toi kannata? =)
http://www.korvacenter.fi/
http://www.medisonar.fi/etusivu.htm
t. poppis