Allergiatesteissä käyneitä?
Olen vasta itse menossa ensi kuussa. Mitä kaikkia aineita siellä testataan?
Kommentit (3)
Prick- testeissä ihollesi laitetaan allergeeneja ja ihon pinta rikotaan.
Tämä testitapa ei valitettavasti tunnu olevan kovin luotettava. Itselläni ainakin oli ihan väärät allergeenit koholla. Minulla ei ole koira-allergiaa vaikka testin mukaan on. Testin mukaan en reagoinut hevosiin lainkaan, vaikka olen niille hyvin allerginen. Tarkoitus oli tuolloin kartoittaa erityisesti siitepöly ym allergioita, mutta meni luotto koko testiin kun eläinallergiat meni todella pahasti ristiin. Siitepölyistä olen testin mukaan allerginen lepälle, vaikka en siitä saa oireita. Sen sijaan olen mielestäni allerginen pujolle, joka tuotti vain pienen reaktion.
Vierailija kirjoitti:
Riippuu siitä mitä on päätetty tutkia.
Just tämä. Ja allergiatestejä voi tehdä useammalla tavalla, verinäytteestä, Prick-testinä, lapputestinä (kosketusallergia).
Voidaan testata ruoka-aineita, voidaan testata eläin- ja muita pölyjä, voidaan testata metalleja tai mikä tahansa näiden yhdistelmä.
Riippuu siitä mitä on päätetty tutkia.