Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tampereen onnettomuuskin nopeuttaa liikenteen automatisointia.

Vierailija
27.08.2015 |

Jos tästä asiasta nyt mitään hyvää voi löytää niin se on se, että viimein tajutaan että ihminen on se joka ne onnettomuudet aiheuttaa. Automatisoinnilla ja kameroilla tämäkin onnettomuus olisi voitu estää jo nyt. Kuolleisiin kulmiin vetoavan "ammattikuskit" saadaan pois liikenteestä tappamasta ihmisiä pikemmin kuin he itse ikinä kuvittelisivat.

Sen kun vetoatte palkkeihinne ja vollottatte että "Ei voi nähdä, kun ei vaan voi!". Hyvä tietää että ette ole kykeneviä hoitamaan työtänne turvallisesti. Voimme korvata teidät roboteilla hyvillä mielin.

peace <3

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
27.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kivasti osuu ammattikuskeja omaan nilkaan. Voi au. Sattuiko? :´(

Vierailija
2/6 |
27.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ajonevon liikuttelu liikennesääntöjen mukaan on juuri sopivan yksinkertaista rutiinihommaa robotille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
27.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Salli mun nauraa. Roboteilla? Meinaatko että kaikki tavara joka Suomessa kulkee, liikkuisi robottien avulla?
Sinäkin varmaan olet ihminen ja tietääkseni ihmisille sattuu virheitä. Sinulle ei varmaan ilmeisesti näin ole käynyt?

Vierailija
4/6 |
27.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap:kin tullaan korvaamaan työssään robotilla. Sitten se hymy hyytyy. Pikemmin kuin arvaatkaan.

Vierailija
5/6 |
27.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tästä aiheesta (robottien ohjaamat autot) olikin taannoin mielenkiintoinen pohdinta. Minkälainen logiikka roboteille ohjelmoidaan ja millä tavalla ne toimivat tilanteissa, joissa ne huomaavat kaikkien toimenpiteiden johtavan vääjäämättä ihmishenkien menetykseen. Mitä robottikuski päättää; kuka jää henkiin ja kuka kuolee. Esimerkiksi ihmisiä kuljettava robottiauto huomaa ajoradalle vastoin liikennesääntöjä tunkevan jalankulkijan tai pyöräilijän tilanteessa, jossa väistäminen aiheuttaa sen kuljettamien matkustajien kuoleman. 

Mitä tekee robotti? Noudattaako tietokantaansa ohjelmoitua käskyä, että ihmisten päälle ei saa ajaa ja väistää rotkoon tappaen matkustajansa, vai ajaako toikkaroijan yli ja pitää kuljetettavansa hengissä?

 

Vierailija
6/6 |
27.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuljettajat voisivat myös olla puhumatta puhelimeen kun ajavat. Näin tänään kampissa kuin kuorma-auton kuljettaja puhui puhelimessa