Eikö Norja kuulu tähän maailmanpoliittiseen tilanteeseen lainkaan?
Norja on aina hiljaa. Miksi?
Norja ei tunnu osallistuvan mihinkään. Miksi?
Norjalla on ihan järkyttävästi varallisuutta ja öljyä mutta kukaan ei puhu sanaakaan Norjan öljystä. Miksi?
Kommentit (15)
Norjassahan Suomen joukot on nytkin harjoittelemassa.
,,
Norjan hallitus esittää maan puolustusmenojen lisäämistä jo tänä vuonna 3,5 miljardilla kruunulla eli vajaalla 360 miljoonalla eurolla. Suurkäräjillä eli parlamentissa puhuneen pääministeri Jonas Gahr Stören mukaan puolustusmenojen lisäys on välttämätöntä yhä arvaamattomamman ja aggressiivisemman Venäjän takia.
Laajempaan Ukraina-toimenpidepakettiin sisältyvällä lisärahalla on muun muassa tarkoitus lisätä puolustusvoimien läsnäoloa Pohjois-Norjassa. Määrärahoja suunnataan myös poliisille, jonka kykyä havaita tiedustelu-uhkia halutaan parantaa.
STÖRE korosti puheessaan, ettei Venäjän uhka kohdistu suoraan Norjaan. Jännityksen lisäännyttyä Nato kuitenkin edellyttää, että Norja seuraa tilanteen kehittymistä tarkasti. Venäjän Pohjoisen laivaston ydinsukellusveneiden tukikohdat ovat Kuolan niemimaalla lähellä Norjan rajaa.
– Norja on Naton silmät ja korvat pohjoisessa. Se merkitsee, että meidän on kyettävä seuraamaan venäläisten toimintaa vieläkin tarkemmin, Störe sanoi.
https://www.suomenmaa.fi/uutiset/norjan-hallitus-esittaa-puolustusmenoj…
Mihin Norja vie öljyä? Edelleen, miksi Norja öljystä ei puhuta koskaan mitään missään?
Nato-maa saa olla rauhassa. Ei siinä sen kummempaa.
Ja ottavathan he kantaa - juuri jättivät tankkaamatta jonkun oligarkin jahdin "soutakoot kotiin".
Ne pysyy järkevästi syrjässä EU:n sekasotkuista. Eivät halua tuoda itseään turhaan esille ja pysyvät rauhallisella mielellä, Naton jäsenmaana. Miksi norjalaisten pitäisi hötkyillä ja riehua yhtään mistään? Niillä on asiat OK. NiiN!
Vierailija kirjoitti:
Mihin Norja vie öljyä? Edelleen, miksi Norja öljystä ei puhuta koskaan mitään missään?
https://fi.wikipedia.org/wiki/Equinor
” Equinor on maailman suurimpia raakaöljyn tuottajia ja suuri maakaasun toimittaja Euroopassa. Statoil-nimisiä huoltoasemaketjuja on Skandinaviassa, Irlannissa, Puolassa, Baltian maissa ja Venäjällä.”
Kyllä Norjalla on omat vääntönsä Venäjän kanssa ja on sielläkin havaittu GPS-häirintää.
Luulen vaan ettei Norjalla ole suurta hätää.
Tyhmyyttä olisi olla vetämättä matalaa profiilia.
Nii vaikka niillä on yhteistä rajaakin. Luulis paitakin olevan niidenkin luonnonvarojen perään.
Vierailija kirjoitti:
Nii vaikka niillä on yhteistä rajaakin. Luulis paitakin olevan niidenkin luonnonvarojen perään.
*putskun
Vierailija kirjoitti:
Kyllä Norjalla on omat vääntönsä Venäjän kanssa ja on sielläkin havaittu GPS-häirintää.
Luulen vaan ettei Norjalla ole suurta hätää.
Näinhän se on. Norjassahan on amerikkalaisten kalustoa valmiina odottamassa jos Natoa tarvitaan. Se toimii melkoisena pidäkkeenä. Toivottavasti USA tuo jotakin kalustoa Suomeenkin.
Norjahan oli ensimmäisenä hyökkäämässä Libyaan. Kukaan ei koskaan kysynyt oikeutusta hyökkäykselle, mutta motiivi on ilmi selvä kaikille.
Ei kuulu. Eikä Tanska. Eikä Uusi-Seelanti. Eikä Madagaskar. Eikä Trinidad ja Tobago. Chilekään ei varmaan.
Norja rakentaa kaasuputkea Tanskaan. Nyt sille on taas kysyntää.
Vierailija kirjoitti:
Norjahan oli ensimmäisenä hyökkäämässä Libyaan. Kukaan ei koskaan kysynyt oikeutusta hyökkäykselle, mutta motiivi on ilmi selvä kaikille.
USA, Ranska... maa ollut raunioissa sen jälkeen. Jotkut maat eivät saa kasvaa taloudellisesti. Suomi taitaa olla sillä mustalla listalla.
Kuuluu natoon. Ruotsin ja suomen takana. Ei varmaan kansa kovin innoissaan laita öljymiljoonia suomen puolustukseen. Myhäilevät tyytyväisinä että tajusivat liittoutua ajoissa.