Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Woltista vaihdossa saadun osakepotin arvo pudonnut reilu 60%.

Vierailija
08.03.2022 |

Mitenköhän tuo kauppa on viime kädessä sovittu. Jos vaihto vahvistettiin lopullisesti loppuvuoden hinnalla, niin alkaa kohta olla tiukkaa maksaa verot tuosta voittopotista. Verottaja laskee voiton sen kurssin mukaan.

Tuossa on ollut kiusaus tehdä varmastikin sopimushimmeli, jossa hinta (osakkeiden määränä) olisi jotenkin fixattu, mutta kuitenkin verot maksettaisiin siitä mikä saadaan näppiin.

Suomen verottaja yleensä puhaltaa nurin tuollaiset viritelmät.

En ole vahingoniloinen tai kateellinen, suomalainen veronmaksaja tai oikeammin hyvinvointiyhteiskunnan luottoasiakas tässä voittaa aika hyvin joka tapauksessa.

Tuo alustataloushype alkaa puhjeta.

Itse en ole missään vaiheessa ymmärtänyt, että kurjistuvalla keskiluokalla on varaa istua sohvalla ja antaa lähettipoikien hoitaa juoksevia asioita kuten mäkkärissä poikkeamista.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
08.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä on vasta alkua

Vierailija
2/2 |
08.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattava liiketoiminta on harvoin eettistä, voisin vannoa että jokaisella yksisarvisella on luurankoja kaapit täynnä. Veronmaksajana iloitsen suomalaisten yritysten onnistumisista mutta kohta kupla(t) puhkeaa eikä siinä auta maammelaulukaan. Valuaatiot ja osakkeiden hinnat on olleet laukalla jo vuosia, sodan myötä moni kupla tulee puhkeamaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kahdeksan kaksi