Oleg Deripaska
Oleg Vladimirovitš Deripaska (ven. Олег Владимирович Дерипаска, s. 2. tammikuuta 1968 Dzeržinsk, Neuvostoliitto) on venäjänjuutalainen[1] oligarkki.
Liike-elämän aikakauslehti Forbes listasi maaliskuussa 2007 hänet maailman 40. rikkaimmaksi henkilöksi. Deripaska on naimisissa. Hänen vaimonsa kuuluu Venäjän entisen presidentin Boris Jeltsinin perheeseen. Venäjän oligarkeista hänellä uskotaan olevan parhaat yhteydet presidentti Vladimir Putiniin.
Hän omistaa holdingyhtiön Bazovyi element (ven. Базовый элемент), joka hallitsee alumiiniyhtiötä RUSAL (ven. Российский алюминий), autonvalmistajaa GAZ (ven. ГАЗ), lentokoneiden valmistajaa Aviacor (ven. Авиакор) ja vakuutusyhtiötä Ingosstrah (ven. Ингосстрах).[2]
Henkilöhistoria
Oleg Deripaska valmistui Moskovan valtiollisesta yliopistosta vuonna 1993 ja vuonna 1996 hän valmistui Plehanovin talousakatemiasta (ven. Российская экономическая академия им. Г. В. Плеханова). Vuosina 1994–1997 hän työskenteli Sajanogorsk Smelter -yhtiön toimitusjohtajana ja vuosina 1997–2001 Sibirski Aluminiumin pääjohtajana.
Vuonna 2003 Deripaska omisti puolet RusAl-alumiiniyhtiöstä. Saman vuoden aikana hän osti 25 prosenttia lisää omistusta toiselta oligarkilta Roman Abramovitšilta.[3] Loput 25 prosenttia hän osti oligarkeilta Boris Berezovski ja Badri Patarkatsišvili vuosien 2003 ja 2004 aikana.[4]
Deripaska osti vuonna 2006 suuren rakennusyrityksen Razvitiye. Myyjänä oli oligarkki Suleiman Kerimov. Kesällä 2007 osti viisi prosenttia General Motors -yhtiön osakkeista. Osuuden markkina-arvo oli 655 miljoonaa euroa.[5] Sijoituksistaan huolimatta Deripaskalle ei ole myönnetty viisumia Yhdysvaltoihin vuoden 1998 jälkeen. Syitä ei ole ilmoitettu.[6]
Deripaskalla on asunto Lontoossa Belgrave Squaressa sekä 120 miljoonan euron huvijahti Queen K Välimerellä.
Deripaskan liiketoimet ajautuivat vaikeuksiin syksyllä 2008 kansainvälisen finanssikriisin myötä. Valtion kehityspankki Vnešekonombank myönsi RUSALille 4,5 miljardia US$ lainaa valuuttaluottojen maksuun länsimaisille pankeille.[7]
Alumiiniteollisuus
Lokakuussa 2006 RusAl, Sual holding ja sveitsiläinen Glencore International päättivät liittää yritystensä alumiinitoiminnot RUSAL-nimen alle. Yrityksestä tuli maailman suurin alumiinin tuottaja. Oleg Deripaska sai 66 prosentin osuuden uudesta yrityksestä. Vastaavasti Sual holdingin omistanut oligarkki Viktor Vekselberg sai 22 prosenttia.
Paperiteollisuus
Deripaskan omistama Bazovyi element on yrittänyt saada haltuunsa myös Ilim Pulpin tehtaita ja samoin myös Arkangelin alueella Novodvinskissä sijaitsevan kartonkitehtaan. Samoin myös Balahnassa sijaitsevan sanomalehtipaperitehdas OAO Volgan kyseenalaistamalla sen yksityistämisen 1994. Bazovyi Element on yhteistyössä omistajana OOO LPK Kontinental Menedžementin kanssa, joka kuuluu OOO Kontinentalinvest -ryhmään.
Ilim Pulpin joidenkin tehtaiden haltuunottoyritys
OAO Kotlasski tselljulozno-bumašnyi kombinat
OAO Sankt-Peterburgski kartonno-poligrafitšeski kombinat
Balahnan sanomalehtipaperitehtaan haltuunottoyritys
OAO Volga
Kommersant: Compromising Materials for "Volga" Were Found in Garage, 20.21.2006.
Idän metsätieto/Joensuun yliopisto: Omistuskiista paperitehtaasta OAO Volga, 15.4.2005.
Regnum: ЦБК "Волга" просит полпреда и ФСБ определить роль нижегородских властей в корпоративной войне вокруг ЦБК
Kommentit (29)
Vierailija kirjoitti:
Ei ole, vastusti sotaa tänään.
Aivan liian laimeaa ”vastustusta”. Ja kuulosti enemmänkin siltä, että Venäjän tulisi muuttaa talouspolitiikkaansa jotta ei olisi niin haavoittuvainen rikollisten hyökkäyssotien vuoksi langetetuille pakotteille.
Vierailija kirjoitti:
Olek eri paska jätkä?
voisi vaihtaa tuon ruman nimen esim oleg tosipaskaksi.
Sukunimi kyrillisillä kirjaimilla:
Дерипаска
Miten tuo tavutetaan venäjän kielessä?
Onko näin: Де - ри - пас- ка?
Putin pisti Deripaskan, joka oli silloin venäjän rikkain mies, kuriin 2007. Katsokaa Youtubessa Putin Deripaska 2007 haulla.
Putin on äijä. 
Vierailija kirjoitti:
Putin pisti Deripaskan, joka oli silloin venäjän rikkain mies, kuriin 2007. Katsokaa Youtubessa Putin Deripaska 2007 haulla.
Putin on äijä.
Putin ei ole äijä. Äijä ei tapa omaan etniseen ryhmään kuuluvia.
kaikki venäjän oligarkit kuuluvat putinin etupiirin, tai ovat kuuluneet ja rahansa ovat sieltä ja niistä hommista peräisin. Siltikin, heilläkin toki oikeus vaihtaa leiriä ja vastustaa sotaa.
Vierailija kirjoitti:
Putin pisti Deripaskan, joka oli silloin venäjän rikkain mies, kuriin 2007. Katsokaa Youtubessa Putin Deripaska 2007 haulla.
Putin on äijä.
puttepossu kuunaamalle voisi ostaa hamekankaan, voi sitten hiplata sitä ladanjatkettaan siellä bunkkerissa bolsunovin kanssa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Putin pisti Deripaskan, joka oli silloin venäjän rikkain mies, kuriin 2007. Katsokaa Youtubessa Putin Deripaska 2007 haulla.
Putin on äijä.Putin ei ole äijä. Äijä ei tapa omaan etniseen ryhmään kuuluvia.
Äijä ei tapa ketään.
Vierailija kirjoitti:
kaikki venäjän oligarkit kuuluvat putinin etupiirin, tai ovat kuuluneet ja rahansa ovat sieltä ja niistä hommista peräisin. Siltikin, heilläkin toki oikeus vaihtaa leiriä ja vastustaa sotaa.
kenelläkään venäläisellä ei ole mitään oikeuksia. puttepossu kuunaama uhkailee ydinsodalla, on venäjän kansan ja ennenkaikkea niiden oligarkkien tehtävänä hoidella putte pois päiviltä. maailmansota alkaa jos putte painaa väärää nappia.
Jaahas, Deripaska on Kiira Korven ex-heila 😂😂😂
Deripaska on vain derivaatta-laskentaa harrastava tyyppi, jolta lentää laatta.
Vierailija kirjoitti:
Rauno isä nimitti paskaksi.
Ei halua muistella koko paskaa😂
Mikä on tämän aloituksen idea?