Mikä mun korvaa vaivaa?
Monet hoitajat ja terveyskeskuslääkärit on sinne kattoneet, mutta ei näy tulehdusta. Vasemman korvan kuulo on herkistyny ihan kauheesti niin, etten kestä melkein mitään oleskelua edes normaalissa melutasossa, tyyliin huone jossa ihmiset puhuu keskenään. Ne kaikki äänet alkaa sattua tohon korvaan ja kovemmat äänet vaan hajoaa sellaseksi särinäksi. Sit kun oon ollu tollasessa tilassa jonkun aikaa, niin en kestä enää ees mitään hiljasia ääniä, ilman että ne tuottaa kipua. Tyyliin veden lorina hanasta, avainten kilinä nipussa yms. Ja sit päivän päätteeksi toi korva on yleensä lukossa ja mulla päänsärky ja sydämmen syke kuuluu tossa korvassa suhinana. Mun tekis mieli vaan kokoajan kaivaa tota korvaa sormella ja se jotenki tuntuuki hyvältä kun sormella painaa sitä käytävän sivua, jotenki helpottaa sitä ihme paineen tuntua. Ja tää kaikki alko vaan yks päivä viime vuoden lopussa. Kuulotestissä kävin ja ainoostaan korkeimpien äänien kuuleminen oli tossa vasemmassa yhden palkin alempana, kun kaikki muut oli parasta mahdollista.
Tää vaiva vaan hankaloittaa mun elämää tosi paljon. Pitääkö mun alkaa käyttään korvatulppaa tossa korvassa vai mitä mä teen? Tiistaina mulla on varattuna soittoaika lääkärille.
Kommentit (8)
Mitä tietoa nyt netistä onnistuin tuolla herkistynyt kuulo haulla nopeasti löytämään, niin korvatulppaa ei ilmeisesti ainakaan saisi käyttää :/. Mutta kun ne äänet sattuu... Noh pitää toivoa, että lääkärillä ois jotain apua tarjolla. ap
Mielenkiintoista. Työskentelin monta vuotta paikassa jossa kuuloke vas. korvassa. Välillä yhteyksissä oli toimintahäiriöitä ja kuulokkeesta saattoi kuulua yllättäen kovia ääniä. Oletan että kuuloni vaurioitui ainakin jollain asteella.
Nykyään kuulen huonommin vas. korvalla mutta häiritsevintä on jos esim. laitan nappikuulokkeen oik. korvaan niin vasempaan korvaan muodostuu "paineen tunne" ja alkaa kuulumaan suhinaa tai jumputusta. Todella häiritsevää. Sama juttu kovassa metelissä niin vas. korva reagoi tällä paineentunteella että tekisi mieli työntää sormi korvaan.
Vasemmassa korvassa on sairaanhoitajan toimesta todettu alentunut kuulo. Lääkäri ei ole korviani tutkinut.
Kai olet käynyt erikoislääkärin vastaanotolla? Ellet niin korvalekurille aikaa varaamaan
Sperma yleensä auttaa. anna miehen ruikkua lastit korvaasi ja anna vaikuttaa puolisen tuntia
En oo saanu ainakaan vielä lähetettä korvalääkärille ja yksityiseen ei oo varaa. ap
Tänään irtos lähete. Katotaan ottavatko vastaan. ap
Mulla sama. Todettu arpisesta tärykalvosta johtuva kuulon herkistymä.
[quote author="Vierailija" time="19.07.2015 klo 23:50"]
Mulla sama. Todettu arpisesta tärykalvosta johtuva kuulon herkistymä.
[/quote]
Okei, no onko sun kohalla tehty asialle jotain? Käytätkö just korvatulppaa vai? ap