Eikö se nyt ole ihan normaalien
tapojen mukaista, että jos suvusta joku kuolee, niin jollain tavalla osanotto osoitetaan. Jos vain tieto tästä kuolemasta saadaan.
Kommentit (6)
Riippuu kuinka läheistä porukkaa on. Esim. itselläni ei olisi tarvetta ottaa kehenkään yhteyttä jos täti/setä/serkku menehtyy.
Ok. Mä vaan ajattelin, että normaalien käytöstapojen mukaista, jos vähänkään on joskus tekemisissä oltu. Olen poikkeustapaus siis.
Kukin tapojensa mukaan. Parasta suvussani henkilöitä 2 joiden arki olen heidän elämä nimen omaan raskaat viimeset vuodet.Kulomet tavalaan saltaani. Kun tieto tuli minulle mutkien kautta kysyin miksi? Vastasi henkilö : Ilmotushan oli F.B- suu taulullamme. Henkilö 100% ties en ole litynyt some F.B. Itse laitan atresin kun ihmisä kuole ja syystä tai toisesta en hautajaisisa sillä vimesellä matkalla jätämässä hyvästejä. Joten 2 vuoden aikana atresseja lähtenyt 17 kpl. Likutavinta kun Veljeni Olavi kuoli Malmö palvelutalo ja minulla ei siteitä Malmö.Laitoin adresin palvelutaloon.Toivena luotaan ja viedän veljeni arkulle. Tietämättä tapahtuiko niin. Kuin kukausi veljeni kuolemasta tuli arkusta kuva.Oli kukat suomen lipun väriset ja arkulla adresini. Itkin se ilo itken nytkin.Pyyntöäni kunioitetiin. Kuitenkin:Täysin tuntemattomat ihmiset ja lukenet viellä ensimäisenä siunaustilaisuus laitamani psalmi 23..Ääretön kiitolisuus ( anteksi txt-virheet syy luki häiriön)
Ei välttämättä. Jos ei ollut ns. "väleissä".