Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kipeät hyttysen puremat

Vierailija
30.06.2015 |

hei!

Mulla ei ennen ole hyttysen pistoista/puremista jäänyt sen enempää mitään, mutta vietettiin terassilla pitkää iltaa siskon kanssa ja nyt huomasin ympäri kehoani punaisia paiseita. Siis ihan suuria ja arkoja paiseita. Sormella koskettaminenkin sattuu, onkohan tämä allerginen reaktio vai normaalia?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
30.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="30.06.2015 klo 03:26"]

hei! Mulla ei ennen ole hyttysen pistoista/puremista jäänyt sen enempää mitään, mutta vietettiin terassilla pitkää iltaa siskon kanssa ja nyt huomasin ympäri kehoani punaisia paiseita. Siis ihan suuria ja arkoja paiseita. Sormella koskettaminenkin sattuu, onkohan tämä allerginen reaktio vai normaalia?

[/quote]

Joillekin tulee kyseisenlaisia paiseita joillekin ei, eli ihan normaalia on. Itselleni ei tule yhtään mitään, vuosien siedätyksen tuloksena. Asun siis maalla kuusikossa, jossa älyttömästi hyttysiä. En käytä mitään hyttysmyrkkyjä ja kuljen lämpimillä keleillä pelkissä shortseissa ja vaikka hyttyset mua innolla imeskelee, niin minkäänlaisia jälkiä niistä pistoista ei minulle jää.

Vierailija
2/5 |
30.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

On normaalia, ja ihan kirotun kutisevaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
30.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulle tuli myös tänä vuonna ensimmäistä kertaa punaisia paukamia hyttysen pistoista, koskaan ennen ei ole tullut. Kutisivat kovasti ja hävisivät kolmessa vuorokaudessa. Uusi hyttyslaji saapunut Itä-Suomeen tms?

Vierailija
4/5 |
30.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="30.06.2015 klo 04:38"]Minulle tuli myös tänä vuonna ensimmäistä kertaa punaisia paukamia hyttysen pistoista, koskaan ennen ei ole tullut. Kutisivat kovasti ja hävisivät kolmessa vuorokaudessa. Uusi hyttyslaji saapunut Itä-Suomeen tms?
[/quote]

Joo taitaa olla, oon kanssa itäsuomessa

Vierailija
5/5 |
30.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kesän ensimmäisistä hyttysenpistoista tulee aina isompi reaktio. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi neljä seitsemän