Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Saisitteko nämä ruoka-ainekset kaupastanne 8€:lla, jos ette saisi käyttää alennustuotteita hyväksenne?

Vierailija
19.01.2022 |

Kyseessä siis linssilasagne. Ohje ruotsalaisen ravitsemusterapeutin Hanna Olvenmarkin "kaikki ruuat 1€/annos"-reseptikirjasta. Minä en kyllä saisi aineksia kasaan tuolla rahalla, etenkin kun esim. öljyä paistamiseen ei saa sitä ruokalusikallista, vaan pitää ostaa koko pullo.

Ainekset:

"Tomaattikastike:

2 keltasipulia

öljyä paistamiseen

3 dl kuivattuja punaisia linssejä

2 tlk tomaattimurskaa

6 dl vettä

3 porkkanaa

2 kasvisliemikuutioita

2 rkl tomaattipyreetä

2 valkosipulinkynttä

1-2 rkl kuivattuja yrttejä (oreganoa, timjamia, basilikaa)

suolaa ja mustapippuria

Juustokastike:

5 dl ranskankermaa

2 dl juustoraastetta

Muuta:

öljyä sivelyyn

1 pkt lasagnelevyjä"

https://www.iltalehti.fi/ruoka-artikkelit/a/d177bcc4-97ec-4a1c-96b0-82a…

Kommentit (17)

Vierailija
1/17 |
19.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja sois 8 henkilön ruuat pitäisi tulla tuosta satsista.

Vierailija
2/17 |
19.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kai tossa odotetaan, että mausteita ja öljyä on jo.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/17 |
19.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ai kahdeksalle? Ei ainakaan ilman reilumpia lisukkeita (jotka tuskin mahtuvat tuohon euron/annos budjettiin nekään). Tuosta tulee Pyrexin keskikokoinen vuoka täyteen ja jos oletetaan, että syöjinä on tasapuolisesti miehiä ja naisia eri ikäryhmistä, niin sanoisin, että tuo on 5-6 hengen annos.

Ja ei siis irtoa 8 eurolla jos pitää kaikki hankkia kyseistä kokkauskertaa varten.

Vierailija
4/17 |
19.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

No eihän annoshintoja niin lasketa, että esim. koko öljypurkki laskettaisiin hintaan, kun ei sitä mene koko purkkia.

Vierailija
5/17 |
19.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä. En katso hintoja ruokakaupassa.

Vierailija
6/17 |
19.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ehkä saisi, vaikka voisikin ostaa vajaita pakkauksia tyyliin kaksi kasvisliemikuutiota. Pelkkiin lasagnelevyihin menisi 1.65€, ranskankermaan 2.38€ ja juustoraasteeseen 1.35€, eli 5.38€ yhteensä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/17 |
19.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kai tossa odotetaan, että mausteita ja öljyä on jo.

Siinäpä se. Tuo reseptin tekijä ei ikinä laske esim. öljylle ja mausteille hintaa, vaan jättää ne pois laskuista, ja luettelee niin halpoja hintoja muille tuotteille, että ne on alehintoja. Ei ihme, että annoksen hinnaksi saadaan silloin maksimissaan 1€. Olen lueskellut sen somea ja reseptejä, ja vaikka siinä on ihan hyvä ajatus taustalla, niin ärsyttää se hintojen vääristely.

Vierailija
8/17 |
19.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä siinä kirjassa oletetaan että ostaja hankkii koko kirjan reseptejä varten esim. pullon öljyä, mausteita yms. mitä nyt kaikilla on yleensä koko ajan valmiina kaapissa.

Kyllä se silti pidemmän päälle tuo säästöä kokata ite, eli ostaa esim. kaappiin öljyä, mausteita, vehnäjauhoja yms. mitä nyt yleensä vähän joka ruoassa tarvii. Seuraavan reseptin kokeiluun sun ei sitten tarvi hommata niin paljoa ja koko ajan vähemmän kun kaapissa on kaikkea säilyvää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/17 |
19.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juustokastike on varmaan edullisempi maidosta ja jauhosta kuin ranskankermasta.

Ja jos halvalla pitää päästä, niin miksi pyreetä JA tomaattimurskaa?

Vierailija
10/17 |
19.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

No eihän annoshintoja niin lasketa, että esim. koko öljypurkki laskettaisiin hintaan, kun ei sitä mene koko purkkia.

Jos sitä öljypurkkia ei ole kotona, ja se tarvitaan reseptiin, niin kyllä se siinä kohtaa jotain maksaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/17 |
19.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

En ehkä saisi, vaikka voisikin ostaa vajaita pakkauksia tyyliin kaksi kasvisliemikuutiota. Pelkkiin lasagnelevyihin menisi 1.65€, ranskankermaan 2.38€ ja juustoraasteeseen 1.35€, eli 5.38€ yhteensä.

Ja nämä olisi siis mun kaupasta ne halvimpien tuotteiden hinnat.

Vierailija
12/17 |
19.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

No jos ite nyt tekisin tuota, niin mun ei tarvis ostaa kuin linssejä, ranskankermaa ja lasagnelevyjä. Kaikkea muuta löytyy jo kaapista. Juuston raastaisin ite  jääkaapissa olevasta kilon köntistä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/17 |
19.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Juustokastike on varmaan edullisempi maidosta ja jauhosta kuin ranskankermasta.

Ja jos halvalla pitää päästä, niin miksi pyreetä JA tomaattimurskaa?

No tämä.

Vierailija
14/17 |
19.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

No jos ite nyt tekisin tuota, niin mun ei tarvis ostaa kuin linssejä, ranskankermaa ja lasagnelevyjä. Kaikkea muuta löytyy jo kaapista. Juuston raastaisin ite  jääkaapissa olevasta kilon köntistä.

Mun täytyisi ostaa kaikki muut paitsi linssit, öljy ja kasvisliemikuutiot 😁

Sisältö jatkuu mainoksen alla
15/17 |
19.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mahdotonta!

Jo tuo puoli litraa ranskankermaa ja juustoraaste vie finanssit perikatoon!

Vierailija
16/17 |
19.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

MicMac kirjoitti:

Mahdotonta!

Jo tuo puoli litraa ranskankermaa ja juustoraaste vie finanssit perikatoon!

noi oli joo, lisäksi pari tölkkiä tomaattimurskaa, linssejä monta desiä ja porkkanoita, sipulia, lasagnelevyjä ja muut mausteet ja öljyt päälle. Vois olla tiukkaa saada 8 eurolla edes noita. 

Vierailija
17/17 |
19.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

MicMac kirjoitti:

Mahdotonta!

Jo tuo puoli litraa ranskankermaa ja juustoraaste vie finanssit perikatoon!

noi oli joo, lisäksi pari tölkkiä tomaattimurskaa, linssejä monta desiä ja porkkanoita, sipulia, lasagnelevyjä ja muut mausteet ja öljyt päälle. Vois olla tiukkaa saada 8 eurolla edes noita. 

Eiköhän nuo saisi, noistahan jäisi vielä kaappiin seuraavaa satsia varten ainakin lasagnelevyjä ja linssejä. Ja öljyä, jos sen joutuisi ostamaan.