Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Häpeälliset muistot

Vierailija
17.01.2022 |

Onko muilla sellaista, että märehditte ja häpeätte jotain typeriä juttuja jotka ovat tapahtuneet monta vuotta sitten?

Siis ihan tosissaan pitää varmaan hankkiutua kohta hoitoon, kun aina kun jokin asia muistuttaa jostain kamalan nolosta jutusta, mitä oon tehnyt/sanonut joskus miljoona vuotta sitten, tekee mieli vajota maan alle enkä pysty enää keskittymään mihinkään.

Mun kohdallani tää häpeäminen alkaa olla jo aivan naurettavaa! Osa näistä noloista jutuista tapahtui ehkä joskus yläasteella. Ja vieläkään en pysty käsittelemään niitä kun hävettää niin perkeleesti.

Äskenkin luin erästä hyvää kirjaa ja siinä oli joku kohta, joka muistutti minua eräästä yläasteella sattuneesta "kömähdyksestä" erään silloisen ihastukseni kanssa. Ihan valehtelematta oli pakko lopettaa lukeminen siihen kun tuli niin tuskainen olo ja rupesin melkein kiemurtelemaan.

Ja nää ihmiset, joiden seurassa olen itseni joskus muinoin nolannut, eivät takuuvarmasti enää edes muista mitään. Siltikään en saa itselleni mielenrauhaa.

Kauhee kun tää viesti kuullostaa ihan sairaalta provolta. :D Mut taidan oikeasti olla ihan mielisairas kun en pääse yli noista noloista jutuista.

Kellään muulla tälläistä? :(

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
17.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo. Ei tuossa ole mitään ihmeellistä/"mielisairasta", jos on kasvatettu häpäisemällä ja muutenkin tunnevajaasti niin kuin Suomessa monet. Hankalampi vain päästä siitä eroon, sillä häpeä on niin voimakas fyysisestikin. Kannattaa vaikka lukea kirjoja aiheesta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla