Tuleeko ihmisestä parisuhdekelpoisempi, jos kasvonpiirteet ovat mahdollisimman symmetriset ja melkeinpä nukkemaiset?
Mun ongelmanani on kasvonpiirteitteni rumuus sekä matala sosiaalinen statukseni (nämä ovat kytköksissä toisiinsa). Siksi ihastukseni ei kiinnostu minusta. Omat tätinikin ja oma äitini ovat haukkuneet mua rumaksi pienestä pitäen. Siksi ihastuksenikaan ei välitä minusta. Ihastukseni on lähes vastakohtani ulkonäöllisesti.
Kommentit (4)
Symmetriset kasvot, hyvä leukalinja, korkeat poskipäät ja sopusuhtainen nenä nostavat tasoasi merkittävästi.
Kannattaa olla hyvännäköinen, ei kannata olla huononnäköinen.
Nukkemaisuudessakin liika on liikaa. Sattumoisin keskustelin juuri eilen mieheni kanssa eräästä nuoruudenystävästä, joka näytti posliininukelta, vaikkei ollut leikelty. Valtavat silmät, todella pieni nenä ja suu, pyöreät ja kalpeat kasvot sekä musta polkkatukka. Ei ollut kovin suosittu tyttö, vaikka oli nätti, mutta hyvin erikoisen näköinen.
Ehkä tänä päivänä olisi suosittu, koska ihmiset leikkelevät itseään nuken näköisiksi? Jollain tapaa sekä tuo tyttö että nämä leikellyt ihmiset näyttävät minun silmääni pelottavilta, jopa hirviömäisiltä. Tuo muinoin tuntemani tyttö olisi voinut mennä kauhuleffaan pääosaan.
Ihastukset eivät aina mene yksiin kauniidenkaan kohdalla eli kaikki saavat pakkeja välillä. Älä ota sitä liian henkilökohtaisesti. Helpommin sanottu kuin tehty, mutta sanon silti. T. Vanha tätsy.
Up