Airbnb laskuttaa
Olin miesystäväni kanssa Kanarialla 2 vko airbnb majoituksessa. Loman ensimmäisenä aamuna poistuessani suihkusta lasinen ovi räjähti pieniksi palasiksi (suihku sijoitettu makuuhuoneeseen). Airbnb isännän mielestä vika meidän. Sitten viimeisenä päivänä ilmeni jotta Wc;n pienen lavuaarin alla olevan allaskaapin ovi oli turvonnut. Pesimme kasvot ja kädet altaassa ja allas oli todella pieni. Airbnb isännän mielestä olisi pitänyt joka käytön jälkeen kuivata allas ja kaappi.Miesystäväni on rakennusalalla ja katsoi jotta rakenteet ei vastaa kansainvälisiä suosituksia. Valitimme asiasta airbnnb:lle. Emme saaneet mitään tarkennuksia rakenteiden kansainvälisyyteen vaan saimme 500 e laskun. Onko tässä tapauksessa lasku maksettava?
Kommentit (2)
Luin airbnb ehdoista. Luki "airbnb majoittajille tarkoitetuissa ohjeissa (rakenteiden tulee täyttää kansainväliset suositukset)
Honey, mitään ” rakenteiden kanvainvälisiä suosituksia” ei ole olemassakaan, eikä allaskaapin ovi tai suihkuseinän ovi, ole missään maassa ”rakenteita”.