Elääkö nykylapset mielestänne liian suojatusti?
Tuli mieleen ketjusta, jossa pohdittiin sitä, millaisia vaatteita, heijastimia yms. koululaisella pitäisi olla.
Mutta ei vain vaatteet ja varusteet, vaan ihan yleisesti lapsen elämä. Onko se liian suojattua nykyään? Joskus haikeana mietin, miten huoletonta itsellä lapsena oli, kun ei ollut oikeastaan mitään kypäriä eikä heijastinliivejä tms. ja pihalle sai mennä, kunhan nyt jotain laittoi päälleen. Ja tosi pienenä kuljettiin itsekseen pyörällä joka paikkaan, järvenrannallekin. Ja esikouluunkin jo kuljin itse kävellen.
Tietysti ymmärrän, että kaikki haluaa suojata omia rakkaita lapsiaan, mutta onko menty jo vähän yli?
Mitä mieltä olette? Ja tämän ei ole tarkoitus olla mitenkään syyttelevä kysymys, sillä itse syyllistyn ihan samaan suojelavaisuuteen!
Kommentit (11)
No, toiset varmaan elää, mutta toiset taas elää liian raadollisissa oloissa. Mutta en nyt kypärää ja heijastimia meinaa liian suojaavia, paremminkin vanhempia,jotka ei luota lapsen selviämiseen missään yksin.
Ei täällä Turun lähiössä näy kuin tarhanlapsilla päällään heijastinliivit. Isommat lapset menee potkulaudoilla ja käy yksin kaupassa ilman vanhempia.
Ei elä liian suojatusti. Olisipa itselläkin ollut yhtä hyvä lapsuus.
Nykyaikana on enemmän liikennettä ja muita vaaroja lapsille kuin ennen.Eräällä paikkakunnalla lapsia väijyttiin autosta käsin.
Riippuu vähän asuinympäristöstäkin, elääkö liian suojatusti vai ei. Maalta kotoisin olevana kaupunkilaisena myönnän kyllä joskus esim pyöräilyn suhteen miettiväni, miten paljon helpompaa ennen oli, kun ei käytetty kypäriä ja pyörä sai retkottaa pihassa ilman lukkoja. Nyt jos lapsi haluaa pihalla ollessaan yhtäkkiä ajella pyörällä, pitää hakea sisältä kypärä, lukitusta pyörävarastosta lukossa oleva pyörä ja vielä vähän katsoa perään, missä ajelee. Toisaalta maalla samanikäiset serkut elää vielä sitä minun lapsuuttani ja kruisailee kotitiellä ilman kypäriä lukitsemattomilla pihasäilytyksessä olevilla pyörillä.
Ylisuojelevat äidit vaativat lapsiturvallista yhteiskuntaa joka rakentuu lasten ehdoilla
Jostain juuri luin miten leikkipuistot on paljon hurjempia (olikohan se Saksassa) kuin Suomessa, koska ne ei ole niin viimeisen päälle suojattuja kaikilta mahdollisilta kolhuilta kuten meillä.
Vierailija kirjoitti:
Ylisuojelevat äidit vaativat lapsiturvallista yhteiskuntaa joka rakentuu lasten ehdoilla
pehmustetut seinäät on parhaat
Ei oikeastaan, nykyhallitus on hankkinut Suomeen katujengejä, jotka käyvät tyttölapsiperheille vielä kovin kalliiksi tulevaisuudessa henkisesti ja fyysisesti.
Ei