Maidoton ja munaton leivonnainen, mikä onnistuu ja maistuu hyvältä?
Makea leivonnainen on haussa, kylään tulee henkilö joka allerginen maidolle ja munalle.
Kommentit (12)
[quote author="Vierailija" time="20.03.2015 klo 17:43"]
Makea leivonnainen on haussa, kylään tulee henkilö joka allerginen maidolle ja munalle.
[/quote]
maidoton, munaton?
no tietysti lepsopiirakka :)
http://sekasoppa.vuodatus.net/lue/2007/05/suklaakakku-piirakka-black-bomb-munaton-ja-maidoton
Meidän allergikon ehdoton suosikki. Voi siis tehdä kakkuna tai "mokkapaloina". Onnistuu aina eikä tarvitse vatkaamista!
Peruspulla. Korvapuusti tms.
Ilman munaa (ei siis edes voitelussa!), veteen ja sinisellä Keijulla.
- Hannatädin kakut
- Omenapaistos
- Muffinseissa voi kanamunan korvata vaikka banaanisoseella, tai jollain lasten hedelmäsoseella ja muuten normaali ohje
- Itse teen usein Farinan piirakkapohja jauhoista muffinsseja ja hyviä tulee vaikka ovatkin maidottomia, munattomia ja gluteenittomia
Maidottomat, munattomat ja gluteenittomat muffinsit!
Olen täysin jauhopeukalon vastakohta, mutta nämä onnistuvat minultakin helposti, ja maku on jopa parempi kuin "tavallisissa" muffinseissa. :)
2 dl gluteenittomia jauhoja Semper Fin Mix
1 dl perunajauhoja
½ dl tummaa kaakaojauhetta
2 tl leivinjauhetta
1½-2 dl sokeria
2 tl vaniljasokeria
100 g Keiju kasvimargariini 70%
½-1 dl omenamehua
(½ dl omenasosetta)
Laita uuni lämpenemään 200'c
Sekoita kuivat aineet keskenään, lisää sulatettu rasva ja omenasose sekä omenamehu. Sekoita tasaiseksi taikinaksi.
Sipaise kertakäyttövuokien pohjalle hieman öljyä tai sulatettua maidotonta rasvaa. Laita taikina vuokiin ja paista n. 15 - 20 min.
Annoksesta tuli 13 kpl kertakäyttöisiin pullavuokiin tehtynä.
Valmistusaika n. 30- 40 min
Kuorrute
4 dl tomusokeria
50 g Keiju kasvirasva 70%
2-3 rkl app. mehua/sitr.mehu
1 tl vaniljasokeria
Mittaa kulhoon tomusokeri.
Lisää joukkoon margariini ja vaniljasokeri.
Vatkaa sähkövatkaimella ja lisää vähän kerrallaan mehua joukkoon.
Jos tulee liian löysää, lisää sokeria, jos kuorrute on liian tumakkaa, lisää mehua.
Pursota kuorrute jäähtyneiden kuppikakkujen päälle.
Kiitos, onhan niitä vaikka mitä, jopa peruspullakin :) paniikki meinasi iskeä äsken että mitä leipoa. Muffinseja taidan tehdä, pitää vain kipaista kaupasta keijua.
[quote author="Vierailija" time="20.03.2015 klo 17:51"]http://sekasoppa.vuodatus.net/lue/2007/05/suklaakakku-piirakka-black-bomb-munaton-ja-maidoton
Meidän allergikon ehdoton suosikki. Voi siis tehdä kakkuna tai "mokkapaloina". Onnistuu aina eikä tarvitse vatkaamista!
[/quote]
Meilläkin leivotaan tätä. Saatan joskus laittaa Snickers-tyyliin suolapähkinöitä päälle.
[quote author="Vierailija" time="20.03.2015 klo 17:49"]kookospallot. reseptejä on paljon, googlaa. tässä yksi. voin voi halutessaan korvata kookosöljyllä.
http://www.kinuskikissa.fi/kookospallot/
[/quote]
Kyllä mä olen aina kookospalloihin kananmunaa pistänyt, en nyt jaksa avata tuota reseptiä ja katsoa onko siinäkin näin, kun olen puhelimella.
Kananmunaa kookospalloihin, en oo ikinä törmännyt sellaseen ohjeeseen, ja eihän se oo kun jättää pois.
kookospallot. reseptejä on paljon, googlaa. tässä yksi. voin voi halutessaan korvata kookosöljyllä.
http://www.kinuskikissa.fi/kookospallot/