Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Millä eroon pakkoajatuksista

Vierailija
08.12.2021 |

Minulla on kamalia pakkoajatuksia, jotka häiritsevät elämääni.
Ajattelen jatkuvasti vanulappujen syömistä tai sellaista skenaariota, että luistimen kärki lävistäisi ikenen.
En tiedä miksi ajattelen näitä, mutta iljettää ja häiritsee ja haluaisin tästä eroon.
Mikä neuvoksi?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
08.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Terapia tai keksit jonkun harrastuksen

Vierailija
2/5 |
08.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Harrastan monenlaisia juttuja ja elämässäni on paljon sisältöä muutenkin, nytkin olen työharjoittelussa joka päivä eikä mikään edes stressaa pahemmin. Nuo ajatukset kuitenkin piinaavat mieltäni erityisesti nukkumaan mennessä ja yksin ollessa, puistattaa kamalasti.

Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
08.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itseäni on auttanut ocd-diagnoosi, lääkitys ja kognitiivinen käyttäytymisterapia. Pakkoajatukset eivät ole asia, joista kannattaa yrittää selviytyä yksin. Ansaitset ja tarvitset apua, eikä sen pyytäminen ole häpeä. Kannustan ottamaan yhteyttä terveydenhuoltoon. Voimia.

Vierailija
4/5 |
08.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mindfullness auttoi mua. Pystyn tietoisesti ohjaamaan huomion pois niistä ajatuksista.

Toki se pitää opetella hyvin.

Vierailija
5/5 |
08.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kehitä itsellesi joku positiivinen mantra, jota alat toistaa heti kun näitä ajatuksia alkaa tulemaan. Ihmisen aivot ovat ohjelmoitavissa siinä missä tietokoneohjelmat, se vain täytyy ensin hoksata.

Mantran ei tarvitse olla kummoinen, eikä pitkä. Voit vaikka hokea mielessäsi: "Minä olen rakkaus." Tai mitä nyt ikinä haluatkaan, mutta suosittelen jotain positiivista, niin mielenmaisemasi alkaa muuttua positiiviseksi. Jos alat hokea jotain negatiivista, niin voit olla varma että suistat itsesi entistä pahempaan synkkyyteen. Se voi olla ensi alkuun vaikeaa muistaa alkaa hokea mantraansa, mutta kun sinnikkäästi jatkaa, niin siitä tulee automaattinen rutiini ja sen vaikutukset on huomattavissa jo viimeistään parissa viikossa, joillakin jo aiemmin.

Omasta kokemuksesta tiedän, että auttaa ja on taatusti parempi vaihtoehto kuin lääkitys ja psykiatri.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yksi neljä