Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kerrostaloasunto ilman ilmanvaihtoa

Vierailija
16.02.2015 |

Asunko epätavallisesti, kun asunnossani ei ole minkäänlaista ilmanvaihtoa kuin mitä itse tekee eli avaa ikkunan. Kylppärissäkään ei ole, on siis ikkunallinen kylppäri.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
16.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minkä ikäinen talo?
Olen asuntoja ostomielessä kiertäessäni huomannut, että kerrostaloihin, joihin on tehty ikkunaremontti puuttuu monesta nykyisin kokonaan tuloilmareiät (jos talossa on painovoimainen ilmanvaihto tai vain koneellinen poisto). Ja, kun olen välittäjältä kysynyt asiasta ei tuloilmalle ole löytynyt mitään reittiä seinästä tai ikkunasta.
Itse ottaisin yhteyttä, riippuen millainen talo on kyseessä isännöitsijään tai taloyhtiön hallitukseen tms. ja kysyisin asiasta.

Vierailija
2/6 |
16.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.02.2015 klo 08:55"]

Minkä ikäinen talo? Olen asuntoja ostomielessä kiertäessäni huomannut, että kerrostaloihin, joihin on tehty ikkunaremontti puuttuu monesta nykyisin kokonaan tuloilmareiät (jos talossa on painovoimainen ilmanvaihto tai vain koneellinen poisto). Ja, kun olen välittäjältä kysynyt asiasta ei tuloilmalle ole löytynyt mitään reittiä seinästä tai ikkunasta. Itse ottaisin yhteyttä, riippuen millainen talo on kyseessä isännöitsijään tai taloyhtiön hallitukseen tms. ja kysyisin asiasta.

[/quote]

Oletko varma? Uusiin ikkunoihin on rakennettu reitti tuloilmaa varten ja yleensä ikkunan päällä on pieni lippa tms, josta ilma tulee sisään. Ulommassa ikkunassa ilmalle on taas reitti ikkunan alaosassa tai alhaalla sivussa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
16.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asun Keski-Euroopassa v. 99 rakennetussa kerrostalossa. Ei ilmanvaihtoa, ei mitään lippoja ikkunoissa. Olen oikein tarkkaillut ihmisten koteja, eikä ilmanvaihtoa löydy mistään, ei ok-taloista, ei rivareista, ei kerrostaloista. Asunnot tuuletetaan ikkunoista.

Vierailija
4/6 |
16.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vanhoissa taloissa ei useinkaan ole mitään ilmastointia, jos ikkunat on uusittu, niissä voi olla venttiilit tai muu ilmanvaihtoa edesauttava ratkaisu. Ikkunan avaaminen on se ilmastointi, mikä näistä vanhoista asunnoista kuitenkin löytyy, pari ikkunaa auki ja ilma vaihtuu hyvin siihen asti että sulkee ikkunat. Kerrostaloissa on mahdollista, että ilmanvaihto hoidetaan osin rappukäytävän kautta, silloin oven alaosassa on rako ilmanvaihtoa varten.

Vierailija
5/6 |
16.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on vanha asunto. Toiseksi edellinen asukas oli laittanut kaikki ilmareiät tukkoon, koska ei ymmärtänyt, miten painovoimainen ilmanvaihto toimii. Oli siis rakentanut kaapiston korvausilmaventtiilin päälle ja muuta "mukavaa". Teipannut ikkunanpielet, koska hän oli kokenut ilman vaihtumisen "vetona". Tiivistänyt jopa postiluukun, ettei rapusta pääse enää ilmaa. Edellinen asukas sitten väkersi tänne ilmastointilaitteita vähän oman päänsä mukaan, koska oli lukenut nykytalojen talotekniikasta... Ihme, ettei kämppä näiden toheloiden käsittelyssä homehtunut. Entisöimme kaiken, ja nyt on ilmanlaatu niin kuin pitää.

Ap, sulla on varmaan postiluukku ulko-ovessa, pieni rako ulko-oven alla, ikkunatiivisteissä pikku kolo ja mahdollisuus avata jokin ikkuna tai räppänä aina välillä. Kenties liesituuletinkin. Katso, onko tapetin alle tai kaappien taa jätetty venttiilejä, jos on, otat huoltomiehen paikalle avaamaan ne esiin. Kysy naapureilta, miten heillä on.

Vierailija
6/6 |
12.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap täällä. Muistin vanhan ketjun. Ei ole postiluukkua, ei tapetteja, joiden alle voisi kätkeytyä jotain. Olen ihan varma, ettei asunnossani ole mitään muuta ilmanvaihtoa kuin omatoiminen ikkunanavaus.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan yhdeksän