Milloinka Helsingistä poistui se maanpäällinen bussipäätepysäkki?
Siitä oli niin helppo löytää oma bussilaituri.
Nyt kaikki on maan alla ja niin outoa.
Kommentit (10)
No se päätepysäkki mihin bussit tuli! Iso parkkialue missä oli laituria toisen vieressä. Minne se hävisi ja milloin ja miksi?
[quote author="Vierailija" time="13.02.2015 klo 00:54"]
No se päätepysäkki mihin bussit tuli! Iso parkkialue missä oli laituria toisen vieressä. Minne se hävisi ja milloin ja miksi?
[/quote]
Tarkoittanet sitä aluetta, johon avattiin Kampin keskus vuonna 2005. Onhan se nyt aika turhaa pitää sellaista helvetin isoa aukiota keskellä ydinkeskustaa.
Mutta eihän Kampissa bussit lähde maan alta, vaan siitä ykköskerroksesta :D Vai onko siellä muka vielä joku maanalainen kerros?
Kaukoliikenteen bussit lähtee maan alta.
Joo, vielä joskus 2004 tms. kaukobussit lähtivät Lasipalatsin vierestä. Nii että ainakin 10 vuotta on oltu maan alla. :)
[quote author="Vierailija" time="13.02.2015 klo 01:10"]Mutta eihän Kampissa bussit lähde maan alta, vaan siitä ykköskerroksesta :D Vai onko siellä muka vielä joku maanalainen kerros?
[/quote]
Espoon ja Kirkkonummen bussit lähtee nekin maan alta. Laiturit on samassa tasossa Narinkkatorin kanssa mutta maan alla siinä kohtaa koska mäki. Kaukoliikenteen bussit lähtee noin 5 metriä Narinkkatorin alapuolelta.
Siis mikä ja mistä?