Millainen ruumiinrakenne on paras synnyttäjälle?
Erityisesti olisin kiinnostunt kätilöiden ja synnytyslääkäreiden vastauksista.
Kommentit (21)
Ulospäin on vaikea nähdä lantion aukeamia tai miten synnytyskanava muotoutuu synnytyksen aikana. Ylipaino hankaloittaa aina, tekee myös lantiota ahtaammaksi. Pituudesta on harvoin haittaa. Liian kireät lihakset voivat olla joustamattomia, toisaalta hyvä kunto helpottaa. Jokainen meistä on omanlaisensa ja jokainen lapsi samoin.
Sirorakenteinen, kapealanteinen. Näin mulle gynekologi sanoi.
[quote author="Vierailija" time="09.02.2015 klo 17:54"]
Sirorakenteinen, kapealanteinen. Näin mulle gynekologi sanoi.
[/quote]
Niin ja pitkä, se unohtui.
Löysä plösö. Vaavi putkahtaa helposti pihalle kun on löysää.
Suht pitkä, vähän pyöreä ja laiska liikkuja. Mua on aina sanottu ihanteelliseksi synnyttäjäksi, homma sujunut nopsaan ja suht kivuttomasti.
http://www.kaupunkilehti.fi/web/pdf/2013_19/24KALE1113P0.pdf
"Paras synnyttäjä on sirokokoinen nainen"
Olen siroluinen tiimalasi. Lantio leveämpi kuitenkin kuin rinnanympärys, etten tosi tiimalasi. Neljä lasta, synnytykset helppoja ja nopeita. Ei kivunlievitystä. Ponnistukset oli tosi nopeita, pari-muutama minuutti. En ole pitkä, ennemmin lyhyt. Vauvavatsat olleet pieniä ulospäin, ehkä tuosta vartalonmallista johtuen. Pari kätilöä sanonut ihanteelliseksi synnyttäjäksi. Lääkäriä ei ole tarvittu. Toki synnytystapa-arvion teki lääkäri, totesi vaan että hyvin mahtuu.
Pitkähkö hieman urheilullinen tiimalasi.
Vartalon koolla tuskin hirveästi merkitystä. Enemmän vaikuttaa lantion koko (ei näy ulospäin) ja synnytystekniikka. Liian treenattu vartalo voi hidastaa jos lihakset ei rentoudu.
Kommentoin näin siittäjän näkökulmasta: hyvä lantio :O
Mulla on kapea lantio, olen lyhyt ja isoluinen. harrastan aktiivisesti liikuntaa. Kroppa on Y-mallinen. Jos synnyttämisellä tarkoitetaan ponnistamista, se sujui erittäin hyvin. 4,5 kg vauva, 15 min ja ilman repeämiä. Muuten avautuminen kesti pitkään.
Minulle on sanottu, että "ihanteellinen" synnyttäjän rakenne on siroluinen. Lantio voi olla ulospäin kapea mutta silti hyvin tilava ja usein näin onkin.
Sellainen jonka lantion sisämitat on mahdollisimman tilavat. Siitä ei kerro leveä lantio.
Eiköhän eniten vaikuta ne sisäiset rakenteet, kuin ulkomuoto. Eli lantio, synnytyskanavat ja lihaksisto.
[quote author="Vierailija" time="09.02.2015 klo 17:38"]
Leveä lantio ainakin
[/quote]
Miten tietämätön pitää olla näiden 12 tätäkin peukuttaneen.
Kuten täällä on jo todettu asia on usemmiten päinvastoin. Sirot luut takaavat yleensä isomman aukon synnyttää, koska luut ovat pienemmät ja myös joustavammat.
[quote author="Vierailija" time="09.02.2015 klo 17:53"]Ulospäin on vaikea nähdä lantion aukeamia tai miten synnytyskanava muotoutuu synnytyksen aikana. Ylipaino hankaloittaa aina, tekee myös lantiota ahtaammaksi. Pituudesta on harvoin haittaa. Liian kireät lihakset voivat olla joustamattomia, toisaalta hyvä kunto helpottaa. Jokainen meistä on omanlaisensa ja jokainen lapsi samoin.
[/quote]
Höpö, höpö. Painoin ekaa tehdessäni 89 kg ja toista tehdessäni 108 kg (normaalisti 65 kg) ja tulivat hyvin lyhyillä ponnistuksilla. Höpötihöijjää!
Pitkä ja hoikka äiti on usein ns hyvänmallinen synnyttäjä. Poikkeus vahvistaa toki aina säännön. Terv kätilö
Up! Kiinnostaisi tietää.