Säästän 75% tuloistani! :))))
Nettotulot noin neljä tonnia kuussa, josta menee noin tonni lainanlyhennykseen, saman verran asuntosijoituksiin ja noin tonni osakkeisiin säästöön. Lopulla tonnilla sitten elän kuukauden, maksan ruoasta, vaatteista ja laitanpa vielä siitä 50e eläkesäästöönkin. Säästäminen kannattaa ja on kivaa :)
Kommentit (9)
Onko lapsia? Meillä kolme teiniä ja he kyllä pitävät huolen, että tuo ei onnistu.
2, säästöillä aion rahoittaa lapsen hoitomaksuja jos lapsia ikinä minulle suodaan, kallista asumista pääkaupunkiseudulla, elämistä yleensä, auton vaihtoa ja ihan tavallista elämää. Perintöjä ei ole tulossa, kun vanhemmat sairaita, joten ihan itse pitää elämässä selvitä tässä tapauksessa ilman vanhempien tai isovanhempien taloudellista tms tukea. ap
Itse säästän 7.5%. Ei kuuna päivänä meillä onnistuisi kahden lapsen kanssa, vaikka nettotulot miehen kanssa yli 6000/kk.
Me olemme myös säästäneet, jotta voisimme ajoissa hypätä työelämästä pois. Aikeena on ostaa Espanjasta sitten talviasunto.
Minäkin säästän joku 50% työttömyystuesta aina.
Minäkin säästän epäsäännöllisitä tuloistani johtuen vaihtelevasti 50-75% kuukausituloistani ASP-tilille. Elän hyvin niukasti, jotta voin tulevaisuudessa elää ja asua leveämmin kuin muut samassa tuloluokassa.
Sain juuri mukavan summan metsän myynnistä. Mitähän rahalla tekisin? Velkaa ei ole, mutta keittiöremontti ja autonvaihto mielessä. En vain ole niitä tyyppejä, jotka laittavat rahaa luxuselämiseen ostamalla merkkilaukkuja tai kännyköitä tai matkustelemalla jatkuvasti.
Mitä aiot tehdä säästöillä?