Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Näinkö haudataan pakkoruotsia koskeva kansalaisaloite?

Vierailija
31.01.2015 |

Aika ovelaa. Eduskunnan enemmistö saattaisi hyvinkin olla myötämielinen pakkoruotsin poistamiselle, joten koko aloitetta ei tuoda eduskunnan käsittelyyn ja se raukeaa tämän eduskuntakauden lopussa. Kätevää.

http://www.ilkka.fi/mielipide/yleis%C3%B6lt%C3%A4/pakkoruotsin-poistamisaloitteen-kasittelyyn-vauhtia-1.1765680

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
31.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

http://www.eduskunta.fi/triphome/bin/vkx3000.sh?TUNNISTE=M+2/2014

Seuraavalla viikolla:

http://web.eduskunta.fi/Resource.phx/valiokunnat/valiokunta-siv01/index.htx?subpage=viikkosuunnitelma&te=siv02

Asiantuntijoiden kuuleminen
- puheenjohtaja Teemu Koivisto, Suomen Lukiolaisten Liitto ry
- asiantuntija, koulutuspolitiikka Veli-Matti Taskila, Suomen opiskelijakuntien liitto - SAMOK ry
- Suomen Ammattiin Opiskelevien Liitto - SAKKI ry
- Suomen ylioppilaskuntien liitto SYL ry
- Finlands Svenska Skolungdomsförbund (FSS) rf
- erityispedagogiikan dosentti, KT, LO Minna Törmänen, Helsingin yliopisto

Loogisinta olisi hidastaa käsittelyä niin, ettei asiasta jouduta äänestämään suuressa salissa. Suuren salin äänestyksestä tulisi isot otsikot ja äänestäjät seuraisivat omien kansanedustajien touhuja.

Vierailija
2/8 |
31.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Helvetti että on törkeää suomalaisten kusettamista!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
31.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

RKP on Suomen syöpä. Huom, ei suomenruotsalaiset, vaan RKP.

Vierailija
4/8 |
31.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saisivat kyllä poistaa, just opiskelen ruotsia ja oon ihan surkee siinä. Paljon mielummin opiskelisin jotain muuta senkin ajan. Oon about 90% varma etten tule tarvitsemaan ruotsia koskaan missään.

Vierailija
5/8 |
31.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="31.01.2015 klo 17:41"]

Helvetti että on törkeää suomalaisten kusettamista!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

[/quote]

 

politiikka on silti parasta mitä se voi suomalaiselle tarjota.

Vierailija
6/8 |
01.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisi voitu tuoda Eduskuntaan jo marraskuun alussa

 

Tässä uutinen lokakuulta:

http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/sivistysvaliokunta-otti-pakkoruotsialoitteen-kasittelyyn/1907327 


Pakkoruotsialoite eduskuntaan jo ensi kuussa

Eduskunnan sivistysvaliokunnan puheenjohtaja Raija Vahasalo (kok.) sanoo kannattavansa pakollista ruotsin opiskelua ainakin tällä hetkellä. 

3.10.2014 12:02 (3.10.2014 12:02) 

Eduskunnan sivistysvaliokunta on päättänyt aloittaa pakollisen ruotsin kielen opiskelun eli pakkoruotsin lopettamista ajavan kansalaisaloitteen käsittelyn. Julkinen kuuleminen asiassa järjestetään 11. marraskuuta, kertoo valiokunnan puheenjohtaja Raija Vahasalo (kok.).

– Me haluamme, että kaikki kansalaisaloitteet käsitellään kunnolla. Mietinnön tekemisestä ja saliin viemisestä tehdään eri päätös, Vahasalo kertoo.

Asiantuntijoina kuullaan Vahasalon mukaan tasapuolisesti sekä ruotsin kielen pakollisuuden kannattajia että sen vastustajia.

Kansalaisaloitteessa esitetään, että ruotsin kielen opetus muutetaan vapaaehtoiseksi. Sen mukaan kieli- ja koulutuspolitiikan pitää turvata, että ne oppilaat, jotka eivät opiskele ruotsia, eivät joudu jatko-opinnoissa ja työuralla epätasa-arvoiseen asemaan suhteessa ruotsia opiskeleviin.

Vahasalo itse sanoo kannattavansa pakkoruotsia tällä hetkellä.

– Kun meillä on ruotsin kieli virallisena kielenä ja on linjattu, miten ne palvelut ja osaaminen turvataan, tämä on ollut se tapa. Jos löytyy joku muu tapa, jolla ruotsinkieliset palvelut turvataan, niin kyllä vapaaehtoisuus silloin käy, mutta sellaista ei ole nyt näköpiirissä, Vahasalo sanoo.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
31.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varsinainen demokratian kukkanen koko tämä kansalaisaloitejärjestelmä.

Vierailija
8/8 |
31.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaalit on tulossa ja porvaripuolueet ja muutkin haluaa osansa rkp:n säätiöiden jakelemasta vaalirahasta. Tästä syystä homma ns. hukataan prosessiin ja se kuolee itsekseen tämän eduskunnan lopettaessa. Ensi eduskunnassa voikin sitten jarruttaa uudella innolla jos joku tekee aloitteen uudestaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä neljä kuusi