Miten olette jakaneet isyysloman?
Onko miehenne ollut heti syntymän jälkeen pidemmän isyysloman vai pitänyt vapaan pätkissä?
Siinä alussahan vauva nukkuu tosi paljon ja olen miettinyt, että miehen läsnäolo olisi tarpeellisempaa myöhemmin kun univelat kaatuu päälle. Toisaalta vauvaan tutustumiseen ja uuteen arkeen opetteluun olisi hyvä varata alussa aikaa... Kuulostaako teistä huonolta idealta, että mies jää syntymän jälkeen viikoksi vapaalle ja pitää loput vapaat sitten parin kk:n päästä?
Kommentit (3)
Meillä on pitäny putkeen, mutta nyt mietin samaa itekkin että olisko kivempi vaikka kolmessa viikon jaksossa..
Ekan kohdalla mies oli viikon kotona, sitten palasi opintojen pariin (=opiskeli 10-16 h/pvä).
Tokan kohdalla piti reilun viikon lomaa (osallistui "vain" konferenssipuheluihin ja hoiti asioita puhelimitse kotoa käsin 6-8 h/pvä)
KOlmannen kohdalla piti pari viikkoa lomaa (=kävi töissä vain klo 8-16 välillä, josta kotiin tai salille).
Nämä siis heti lapsen tultua kotiin. Normaalisti tekee töitä klo 8-18 (+matkat kodin ja työpaikan välillä), jatkaa iltasella ja matkustaa 100+ arkipäivää vuodessa.
Kiitos :) Löytyisikö lisää kokemuksia?