Kuinka pitkä oli eka kuukautiskiertosi synnytyksen jälkeen?
Säännöllistyikö heti, ja oliko kiertosi ennen raskautta säännöllinen?
Itselläni eka kierto menossa ja jo kiertopv 40 eikä menkkoja kuulu...
Kommentit (9)
Itselläni on ollut aina hieman vaihteleva, 32-35 vrk, muttei koskaan näin pitkää kuin nyt. Onkohan tämä normaalia?
ap
Mulla kahen synnytyksen jälkeen alkanu menkat 5vk synnytyksestä. Parit menkat tullu ja sit ollu 2-3kk taukoa.
mullakin meni kolmannet menkat niin pitkäksi odotteluksi että epäilin raskaustestin luotettavuutta mutta tulihann ne sielt sit. melk 3 viikkoa myöhässä- damn.
Mistähän tuo sitten johtuu että eka kierto synnytyksen jälkeen voi olla ylipitkä? Mulla on synnytyksestä aikaa jo 1v 3kk, ja kuukautiset alkoi kaksi päivää siitä kun imetys jäi pois. Ja nyt siis kiertopv 40.
ap
32 päivää, kierrot yleensä siinä noin 33-34 päivää.
Aina ollut tasainen 30-31 päiväinen kierto sikäli kun muistan. Mulla alkoi menkat sinä päivänä kun esikoisella tuli 5kk täyteen (oli täysin normaalit menkat kuten ennenkin) ja tulin sit siitä kierrosta raskaaksi, mutta ihan normi kierto olis ollut hedelmöittymisen perusteella. Imetin kuitenkin vuoden eli imetyksestä huolimatta näin.
Nyt toisen jälkeen juuri alkoi menkat kun tuli täyteen 8kk tarkalleen, ja menkat ainakin kesti ihan normaalin ajan (5pvää) ja oli normaalit, ainoastaan vähemmän kivuliaat kuin ennen, mutta tietysti en voi sanoa kierrosta mitään. Imetän edelleen toista.
Mutta nyt olen peukut ja varpaat pystyssä että kivut olis tätä luokkaa jatkossakin, en muista ikinä että ois näin vähän sattunut vaikka vuoto oli ihan normaalia :) Olen kuullut että joillain olis raskaudet vaikuttaneet kuukautiskipuihin mutta en tiedä onko vaikutus pysyvä. Ja olen kyllä miettinyt ehkäisykapselin hommaamista että sekin varmaan tulee vaikuttamaan osaltaan. Katsotaan nyt.
Mulla on olleet aina tarkat kierrot. Myös synnytysten ( 3 kpl) jälkeen 25 pvän kierto alkanut 4 viikkoa synnytyksen jälkeen.