Hoitajat, antakaa esimiehille vapaa-aika
Miksi sote-alalla on menty siihen, että esimiehille viestitellään tai soitetaan iltaisin, viikonloppuisin ja jopa lomalla? Myös esimiehet kaipaavat akkujen nollaamista ja se on tärkeää jaksamisen kannalta. Antakaa kiitos esimiehille rauha. Myös he ovat vapaansa ansainneet. Kiitos!
Kommentit (4)
Jos työpaikalla ei ole tarpeeksi porukkaa niin SINULLE kuuluu soittaa ja SINUN kuuluu järjestää asia. Tämä kuuluu SINUN työhösi, mutta sen sijaan HOITAJIEN ei kuuluisi vapaa-ajalla joutua järjestelemään näitä asioita, mutta joutuvat koska SINÄ et tee työtäsi.
Esimies pommitti tekstarilla minua minun vapaa-aikanani, haukkui ja syytteli milloin mistäkin. Kerroin että minulla hoitajana on oikeus nauttia rauhassa vapaapäivistäni.
Vierailija kirjoitti:
Meillä se meni niinpäin että esimies laitteli viestiä viikonloppuna, illalla ja myös sairauslomille
Ja oon kysynyt esimiehenä toimivalta mieheltäni, eikö häntä stressaa, kun viikonloppuna ja lomilla tulee niin paljon soittoja.
Hänellä kuulema asia on niin paljon että stressaisi enemmän jos nuo asiat tulisivat sitten yhtäkkiä töihin palatessa. Ja tietysti saa merkata ne työajaksi.
Mutta onhan se kyllä tutkittua, että työsoitot vapaalla vähentävät palautumista.
Meillä se meni niinpäin että esimies laitteli viestiä viikonloppuna, illalla ja myös sairauslomille