yö-syöttöjen vähentäminen??
Kävimme 4kk neuvolassa ja siellä lääkärin mielestä voisi alkaa yösyömisiä vähentää, muttei kertonu miten?? Meinattiin kyllä pärjätä rintaruokinnalla 6kk saakka, joten kiinteistä ei apua ole! Tyttömme syö yöllä 3 tunnin välein ja minusta se on ollut ok! En ole siihen väsynyt, joten ihmettelen vähän lääkärin mielipidettä!
Imetysoppaassa sanotaan vellien antamisen alle 5kk olevan ihan turhaa...enkä niitä meinannut antaakkaan...
Tarviiko niitä yösyömisiä vähentää, jos itse niitä jaksaa? Luulenpa väsymyksen iskevän, jos valvon vauvan kanssa tuttia tarjoten ja tissin kieltäen!!
Nukutaan vauvan kanssa melkein kellon ympäri ja siis tissutellaan 3 tunnin välein..:-) Päivärytmit meillä ollu ihan hakusessa...ei nukuta kuin pari tuntia kerrallaan ja syödään 2 tunnin välein päivällä! Yritän laittaa tyttöä nukkumaan aina samaan aikaan päikkäreille ja siinä aletaan pikkuhiljaa onnistumaan...Tosin ne unet ei ole vielä olleet kuin pari tuntisia! Siis kerran päivässä yhdet pidemmät unet ja muut unet on puolesta tunnista tuntiin...TAI pahimmillaan kaikki päivän unet puolituntisia!!
Miten teillä muilla kellä 4kk vauva? Kuinka usein syötte ja miten menee yö ja päivärytmit???
Kommentit (5)
Kyllä vähän ihmetyttää lääkärin kommentti. Mitenhän se lääkäri ajatteli, että vähennät syöttöjä?? Meillä ainakaan se ei onnistuisi. Tyttö myös reilut 4kk ja syö yöllä 3h välein. Joskus ensimmäinen unipätkä on 4h. Meillä on harkittu kiinteisiin siirtymistä hiljalleen, mutta ei siitä varmasti vielä ole apua yösyöttöihin. Jos yöllä unijaksot olisi selvästi alle 3h, niin sitten pitäisi kysellä neuvoja neuvolasta. Meillä oli pari viikkoa kesällä, jolloin tyttö soi yöt ja päivät 2h välein ja silloin olin itse kävelevä haamu :(
Paino oli tietenkin väärin äskeisessä viestissä, piti olla 7865, koska nyt menee kirkkaasti jo 8 kg rikki.
Päivärytmeistä... Jonkin laista vakiintumista meiläkin päiväuniaikoihin on tullut, mutta kestoissa tekemistä. Toisinaan päiväuni kestää puoli tuntia ja toisinaan peräti kaksi-kolme tuntia, mutta enimmäkseen ollaan noilla lyhyillä unilla.
Parhaiten nukkuu päiväunet liikkuvissa vaunuissa, mutta en jaksa millään aina lykkiä, kun tuota univelkaa on ja pakko yrittää itsekin välillä päivällä nukkua.
miten yösyöttöjä vähennettään!! Meillä jo 5kk syöty 1-2 tunnin välein, myös öisin. Kiinteät eivät ole yösyömistä vähentäneet ja nyt iltavelliä vaihdan pikku hiljaa puuroksi...toiveikkaana odotan tietysti, että auttaisi uniin. Äidinmaidolla mennään ja siinä se syy varmaan onkin: maito on pikana sulavaa. Korvike veisi nälän pidemmäksi aikaa pois, mutta ei kelpaa meidän ukkelille.
Olisiko tämä nopeasti kasvavan vauvan ongelma?! Meillä 5kk poitsu painaa reilun 9 kiloa ja on siten pian triplannut syntymäpainonsa. Pituutta on tullut syntymästä lisää noin 20 cm, eli vajaa sentti viikossa. Tarvitaanhan sellaiseen energiaa...:)
vauvan yösyöttöjä vähentää varsinkaan kuin noin sopivat välit on. Päivällä jättäisin sinuna kellon seuraamisen pois ainakin tuohon 6kk ikään asti. Turhaa stressiä. Seuraa vain vauvan tarpeita ja luota siihen että jaksot pidennee kun vauva kasvaa.
Minä itse yritin yhden unijakson vuorokaudessa(ennen yöunia) saada pidemmäksi sillä, että imetyksen jälkeen tein vaipanvaihdon(joskus vale sellaisen), jolloin vauva virkistyi ja otti sitten vielä yhden annoksen maitoa.
Meillä kovaa kasvava poika, joka alkoi n. 3kk iässä syömään öisin kahden tunnin välein. Neuvola suositteli aloittamaan jo silloin vellejä iltaisin, että jaksais nukkua pidempään. Noh, velli ei pojalle kelvannut, joten sama tahti jatkui 4kk neuvolaan, jolloin suositeltiin jo kiinteiden aloittamista. Aloitin peruna-kukkakaalisoseella ja sitten siirryttiin herkku porkkana-perunasoseeseen. Sitä menee purkki illassa n. tuntia ennen nukkumaan menoa. Tämä auttoi jonkin aikaa, eli unirytmi meni takaisin sinne 3-4 tunnin pätkiin. Nyt kaksi yötä on taas heräilty kahden tunnin välein ja se tarkoittaa mulle reilun tunnin unijaksoja, mikä ei kyllä riitä. Olen ihan poikki päivisin enkä saa mitään aikaiseksi. Poika on nyt 4,5 kk. 4kk vanhana oli pituutta 67,5 cm ja painoa 6865 g
Näin meillä haukotellen ;o)
ps. mielestäni siis 3 tunnin väli ei ollenkaan paha 4kk ikäisellä