Vauvan eripari korvat
Hei,
onko kellään kokemuksia vastasyntyneen eripari korvista? Lapsemme toinen korva on normaali, mutta toisen korvalehti on yläosasta hieman rutussa. Aika lievä "epämuodostuma". Googlasin, että sellaista kutsutaan ns. kuppikorvaksi.
Sairaalassa en miettinyt asiaa, eikä lastenlääkärikään asiaan kiinnittänyt huomiota. Nyt kuitenkin kun olen asiasta lueskellut, niin törmäsin esim. lastahoitoon, jolla korvan saisi muutaman viikon ikäisellä normaaliksi. Oletteko kellään kuulleet tällaisesta Suomessa?
Kommentit (12)
3 kuukauden ikäisellä lapsella toinen korva on hieman sellaisen haltiakorvan näköinen. Syntyessään oli suipompi mutta nyt pyöristynyt. Imetettäessä kyseinen korva taittui aina kaksinkerroin. Kysyin siitä neuvolassa mutta terveydenhoitajan mukaan näytti ihan tavalliselle korvalle, eikä hörötä tai mitään. Puoliso oli lukenut jostain ennen kolmen kuukauden ikää tehtävästä hoidosta mutta ei olla siihen sen enempää perhehdytty, kun ei näytä olevan mitään ongelmaa korvassa, eikä ole mitenkään silmiinpistävä ominaisuus.
Kuulostaa samalta kuin meidän lapsella. Tuolloin tapana oli leikata tavalliseksi ennen kouluikää. Ihan turhaa minusta, mutta tuolloin sanottiin, että noin kuuluu tehdä.
Asiallisista vastauksista kiitos. -ap
Minun vauvalla oli melkein luppakorvat syntyessään, olivat niin rullalla. Muutamassa päivässä muuttuivat
ns normaaleiksi. Suloiset ne oli heti alkuun, mutta tietysti parempi ettei pysyneet sellaisina. Synnytyssairaalassa kukaan ei sanonut siitä mitään, joten lienee tavallista vastasyntyneillä.
Vierailija kirjoitti:
Minun vauvalla oli melkein luppakorvat syntyessään, olivat niin rullalla. Muutamassa päivässä muuttuivat
ns normaaleiksi. Suloiset ne oli heti alkuun, mutta tietysti parempi ettei pysyneet sellaisina. Synnytyssairaalassa kukaan ei sanonut siitä mitään, joten lienee tavallista vastasyntyneillä.
Hyvä juttu. Meillä ei ole muutosta tapahtunut toisessa korvassa parissa viikossa. Kommenteista päätellen kukaan ei kuitenkaan ole kuullut tai kokenut, että korville tehtäisiin mitään aivan pienillä. -ap
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Minun vauvalla oli melkein luppakorvat syntyessään, olivat niin rullalla. Muutamassa päivässä muuttuivat
ns normaaleiksi. Suloiset ne oli heti alkuun, mutta tietysti parempi ettei pysyneet sellaisina. Synnytyssairaalassa kukaan ei sanonut siitä mitään, joten lienee tavallista vastasyntyneillä.Hyvä juttu. Meillä ei ole muutosta tapahtunut toisessa korvassa parissa viikossa. Kommenteista päätellen kukaan ei kuitenkaan ole kuullut tai kokenut, että korville tehtäisiin mitään aivan pienillä. -ap
Eiköhän neuvolassa siihen puututa jos se katsotaan "virheeksi" joka pitäisi hoitaa. Nautihan persoonallisen näköisestä vauvastasi.
Itsellänikin on siinä mielessä korvat eriparia, että vasen on paljon pienempi kuin oikea. Niiden malli myös. Toisaalta ei paljon haittaa. Ainoastaan se asia joskus vaikea, kun käytän laseja ja toinen korva tavallaan kauempana niin toisen puolen sanka ei niin hyvin riitä korvan taakse. Muuta haittaa ei ole.
Vaihdettu syntsärillä. Joku ottanu paremman korvan ja antanu huonomman tilalle
Tuo on ihan tavallista että ihmisillä on korvissa eroa. Ei kenelläkään ne täysin identtiset ole. Joillakin on esim. toinen korva vain höröllä. Siihen en osaa sanoa pystyykö korvan muotoon vaikuttamaan ilman leikkausta.