Kun teette vispipuuroa
Käytättekö ne siivilöidyt puolukat vielä erikseen johonkin vai onkohan ne enää käyttökelpoisia kun kiehutus on saanut ne mehut niistä?
Kommentit (16)
Minä laitan ne kokonaisina sinne puuroon, tai survoksena oikeammin ja sitten vatkaan puuron sekaan, menevät ihan atomeiksi.
Teen vispipuuron aina puolukkasurvoksesta. Ei tarvitse siivilöidä ja tulee koko marja käyttöön. Toki kokonaisetkin voi vain jättää puuroon siivilöimättä.
En siivilöi minäkään, en heitä hyvää ruokaa roskiin. Lisään marjat vasta kypsään puuroon ja vatkaan kylmänä.
Kaikki marjat sopii hyvin vispipuuroksi. Myös aprikoosista ja omenasta saa hyvän puuron.
Laitan marjat joko kokonaisina, ehjinä liki,kypsään puuroon ( vatkaan jo kuumana) tai sokeroidun survoksen kylmään puuroon ja vatkaan sitten. Tämä jälkimmäinen lienee ravintosisällön ja vitamiinien kannalta parempi.
Ei tulisi mieleenkään siivilöidä marjoista kuoret pois. Niitä ei edes huomaa sieltä ja jos huomaisi, niin sehän olisi vaan plussaa, suutuntumaa.
Pitäisikin tehdä vaihteeksi ruispuolukkapuuroa.
Vierailija kirjoitti:
En siivilöi minäkään, en heitä hyvää ruokaa roskiin. Lisään marjat vasta kypsään puuroon ja vatkaan kylmänä.
Kaikki marjat sopii hyvin vispipuuroksi. Myös aprikoosista ja omenasta saa hyvän puuron.
Oma suosikkini on mustaherukkavispari!
Itse teen vispipuuron pulmupuoöukoista ja hyvää on.
Minä keitän sen koko puolukan sinne puuroon.
En siivilöi puolukoita. Ei kuoria edes huomaa.
Minä surautan sauvasekoittimella puolukat, niin ei tarvitse siivilöidä mitään.
Mitä niitä siivilöimään? Lisään jäiset puolukat loppuvaiheessa puuron joukkoon, survon sauvasekoittimella sileäksi ja annan puuron vielä kiehahtaa.
En siivilöi marjoja. Tällä ohjeella olen tehnyt eikä ole tarvinnut pettyä kertaakaan.
Oho, en oo ikinä törmännyt tohon että marjat siivilöitäis pois :o En mä oo ikinä mitään poistanut, marjassa ja kuoressa varsinkin on kaikki se terveellinen ja kuitu, miksi niitä pitäs poistaa?
Soseutan sauvasekoittimella puolukat ja pakastan niitä myös.
Soseutettu puolukka hupenee pieneen määrään vs kokonainen ja sopii hyvin puuromarjaksi. Kaikki tulee käytettyä.
Itse en käytä. Kai ne voisi käyttää vaikka leipään, jos leipää itse leipoo.