Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko kellään vankiloiden valmistamaa lastensänkyä? Kokemuksia kaipaan!

03.09.2006 |

Onko kellään ONNIMANNI-sänkyä? Kokemuksia kaipaan!

Onko kellään vankeinhoitolaitoksen valmistamaa ja myymää Onnimanni-lastensänkyä?



Meille tarvitaan kerrossänky, joka ei ole täyspitkä (max. 180cm tulee kyseeseen) ja harkitsemme Onnimannisänkyjä. Nehän saa myös kerrossängyksi.



Millaisia käyttökokemuksia teillä on sängyistä?

Ovatko tukevia ja kestäviä?

Onko kellään kerrossänkynä, miten toimii (kiipeäminen ylös, ym.)?



Miten syvä sänky on?

Alasänkyyn tuleva keskimmäisemme on nimittäin todella altis putoamaan sängystä, joten mietin onko meidän ostettava reunalaita myös alasänkyyn. Käytössä on 10cm paksu patja. Jääköhän sänkyyn sellaisen kanssa yhtään reunaa?



Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

On aivan loistava, tukeva ja laadukas. Ainoa miinus on, että portaiden alimman välin mitoitus on jotenkin hassu, vaati esikoiselta muutaman laskeutumisen että tottui siihen.



Meillä on turvalaita myös alasängyssä, suosittelen lämpimästi.

Vierailija
2/4 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se 95cm? Entä yläsängyssä?

Meille tulee kyllä 20cm pidempi sänky kuin teille (180cm), mutta mietin minkä pituiset turvalaidat tarvitsemme. Yläsänkyyn toki otetaan se pidempi eli 125cm, mutta pitäisikö alasänkyyn ottaa 95cm? Lähinnä että lapselle jää tilaa poistua sängystä portaiden ja turvalaidan välistä, jos otamme 125cm turvalaidan niin pitää varmaan poistua sen päältä.



Miten teillä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

voisitko mitata portaiden leveyden???

Sitten voin itsekin pähkäillä kuinka paljon tilaa jää siihen väliin...



Kiitos!!

Vierailija
4/4 |
04.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

että onko teillä asennettu ne portaat oikein päin? Oheisessa nettikuvassa näkyy portaat ja niiden viimeinen väli on eri mittainen, mutta se on asennettu niin että se on ylhäällä.



www. vankeinhoito.fi/26555.htm



(poista välilyönti)