Millä logiikalla kaupan kassa kohtelee asiakkaitaan?
Onko niin, että esim. asiakkaan epäsiisti olemus saa kaupanmyyjän kohtelemaan asiakasta huonommin, esim. siten, ettei myyjä kovin iloisesti tervehdi tai juttele asiakkaalle? Olen pohtinut tätä aihetta pienen ikäni.
Kommentit (4)
Kassamyyjän ei tarvitse jutella asiakkaille mitään ylimääräistä. Kassamyyjä tervehtii asiakasta, rahastaa asiakkaan ostokset ja kiittää ja tervehtii, kun asiakas on maksanut. Kassamyyjän työ on huonosti palkattua ja kuormittavaa työtä. Onneksi koneet tulevat korvaamaan ihmisen kassatyössä!
Kiitän lämpimästi kaikkea automatisointia - ostosten keräilyä kaupassa ja kotiintoimitusta, ostosten keräilypalvelua noutopisteelle ja itsepalvelukassojen tuloa kauppoihin. Toivottavasti perinteiset kassat siirtyvät pian historiaan. Kassatyö on matalapalkkaista, epäergonomista, haasteetonta, henkisesti ja fyysisesti raskasta ja yksitoikkoista työtä. Eläköön itsepalvelukassat!
Autokaupan pihalle kun menee huomiokeltaisissa vaatteissa niin saa palvelua nopeasti.
Vierailija kirjoitti:
Autokaupan pihalle kun menee huomiokeltaisissa vaatteissa niin saa palvelua nopeasti.
Varsinkin jos huomiovärisen takin selässä lukee jonkin firman nimi :P
Kassan tehtävä ei ole jutella asiakkaille. Hänhän tekee siinä duunia koko ajan.
Se vie vain aikaa enemmän, jos alkaa jutella asiakkaiden kanssa.
Ja kassa on asiakaspalvelija myös, ja kaikkien asiakaspalvelijoiden ydin juttu on olla kaikille yhtä ystävällisiä ja palveltavat tasa-arvoisesti, olipa asiakkaalla päällään minkkiturkki tai resuset verkkarit.
Asiakas tuo rahaa siihen kauppaan jossa asioi.