Millaista pataa tmv käytät esim.lihapadan valmistuksessa? mitä ostan?
Itseltäni löytyy peruspaistinpannuja ja kattiloita+Pyrexin vuokia ja olen tätä ennen lihat paistanut kiinni jollain paistinpannulla, mutta ehkä joku pata olisi kivempi ja sitten suoraan uuniin.
Suosituksia?
Kommentit (7)
Käytän valurautapataa jossa emaloitu sisus. Siinä voi ruskistaa lihat, sitten muut aineet mukaan, kansi päälle ja uuniin. Sarpanevan valurautapata käytössä, mutta muitakin vastaavia on.
Meillä oli kannellinen lasivuoka uunissa missä karjalanpaistit ja lihamurekkeet. Lihamurekkeet tekee kyllä kinkkupussissa, sisään keitettyä munaa vihreitä herneitä niin ei tule sotkua uuni pysyy siistinä. Porkkana paloja mukaan. Keraamiset ja valurauta kestää tietysti pitkään.
Le Creuset -pata on aivan ehdoton! Suosittelen lämpimästi!
Valurautapata, mummulta peritty, ainakin 70 v vanha
Vierailija kirjoitti:
Valurautapata, mummulta peritty, ainakin 70 v vanha
Ei kovin vanha mummuksi.
Prismaan menossa, löytyisikö sieltä mitään?
Perinteinen valurauta kai haastava hoitaa?
Ap
Mulla on perinteinen Crock Pot ja suosittelen sitä kyllä. Uskaltaa jättää yksin porisemaan tosin kuin uunia en itse ainakaan jättäisi päälle jos olen pois kotoa.