Miten löysitte ensimmäiset harmaat hiuksenne?
Oon värjännyt omia pitkiä hiuksiani tummanruskeaksi n. kerran kuussa viimeiset pari-kolme vuotta. Äskön nyppäsin päästäni vähingossa hiuksen tuosta edestä ja se oli täysin valkoinen/väritön. Oliko tämä nyt mun ensimmäinen harmaa hius :O vai voiko tuo hius olla joku albiinohius :/? Hius oli pitkä ja ikää ap:lla on 30 vuotta. Ja oma hiustenväri on maantie, jos se nyt vaikuttaa mitenkään asiaan.
Kommentit (10)
Parikymppisenä Helsingissä vessanpeilin edessä itseäni peilistä katsoessain. Erittäin traumaattisen elämän vaiheen aikana.
[quote author="Vierailija" time="09.11.2014 klo 18:34"]
Ja oma hiustenväri on maantie, jos se nyt vaikuttaa mitenkään asiaan.
[/quote]
En tiedä onko sattumaa, mutta kaikki aikaisin harmaantuneet miehet ketkä tunnen, ovat olleet todella tummatukkaisia.
Kampaaja löysi. Sanoi arvaa mitä...
Tänään hiuksia harjatessani huomasin tossa edessä muutaman, tumma hius mulla luonnostaan. Kaiken huipuksi olen vasta 26...
Kaveri löysi, olin 22 tai 23 :D Jostain syystä mulla kasvaa yhdessä tietyssä kohtaa takaraivolla muutamia valkoisia hiuksia. En jaksa värjäillä kun tuo kohta on muun tukan alla, eikä juuri etsimättä näy. Tai sit muut ei oo kehdannu sanoa. Tummatukkainen minäkin.
Ihan sattumalta töissä peiliin vilkaistessani. Muistan vieläkin sen tunteen, en ollut uskoa silmiäni. Nyppäisin suortuvan pois ja varmistin vielä mustaa paitaa vasten että hetkinen... Mut totta se oli. Hius oli hopeanvärinen, karhea ja jouhimainen, ihan aito harmaa! Olin tuolloin alle kolmekymppinen, joten vähänhän siinä nieleskelemistä oli.
Nyttemmin harmaita (ja valkeita) on ilmestynyt jonkin verran lisää. Ei valtavasti onneksi, ja tällä hetkellä olenkin ihan sinut tilanteen kanssa. Värjätä en haluaisi.
25 vuotiaana löysin ensimmäiset harmaat sojottavat jouhet ja eivät ne ole ainakaan vähentyneet siitä. Pahimmat nypin pois, mutta aina niitä näyttää löytyvän kun sopivassa valossa päätä peilistä katsoo. Värjään hiukseni säännöllisesti ja värjäys on yhtä normaali juttu kuin vaikka kasvojen ihon kuorintakin, ei ole riesa, vaan ihan mukava juttu. N40
Lopetin värjäyksen ja ollessani 33v näkyi luonnonvalossa eka harmaa. Nyt niitä puskee kymmeniä ja ikää 41v. Värjään tosi satunnaisesti omien hiusten värisellä kevytsävytteellä.
Ei ole näkynyt yläpäässä. Alapää on sen sijaan mennyt ihan blondiksi. Ikää 47