Kaverit ruuhkavuosina
Yhdessä aloituksessa luki näin.
En tiennyt, että samanlaista kaveruutta kuin lapsena ja teininä, ei voi enää opiskelijana tai aikuisena kokea. Kaverisuhteet on olleet jo pitkään hyötymisperusteisia. Ihmiset on muutenkin olleet ihan uskomattoman itsekkäitä oman edun tavoittelijoita ja kaksinaamaisia tekopyhiä jostain n. lukioiästä eteenpäin. Milloinhan tämä taas muuttuu lapsuuden viattomuudeksi? Vanhuksena ehkä?!!
Kommentit (6)
Lapsuuden kaverini ovat nyt kuka missäkin, kun taas kaikki parhaat ystäväni ovat samanhenkisiä ihmisiä opiskelijapiireistä. Nämä ihmiset ovat sellaisia, jotka olen valinnut elämääni yhteisten kiinnostuksenkohteiden, samanlaisten arvojen ja yhteensopivien persoonallisuuksien perusteella. Heitä arvostan ja kunnioitan. Lapsuuden kaverit määräytyivät lähinnä sattuman kautta, ja vaikka lapsena olikin hauska leikkiä yhdessä, aikuisten välinen ystävyys vaatii muutakin kuin että asuu naapurissa.
Elämä nyt vaan on tekopyhää. Kaikki on.
Olen huomannut kyllä tuon, että ollaan ystäviä sellaisten kanssa, joista on hyötyä juuri siinä omassa elämäntilanteessa. Eipä minulle, sinkulle, paljon perheelliset soittele, koska tietävät, etten kuitenkaan ota lapsia hoitoon. Enkä minäkään soittele perheellisille, koska tiedän ettei heistä ole menoseuraksi.
Olen myös uskaltanut päästää irti eräästä ahdistavasta ystävyyssuhteesta, kun vihdoin tajusin että kyseinen henkilö käyttää minua ihan härskisti psykiatrinaan. Muiden ystävien kanssa pidetään hauskaa, minä saan kuulla ne kurjuudet.
Lapsuuteen ei ole enää, ikävä kyllä, paluuta. Ei ole pitkiä kesälomia, ei ole vapaita iltapäiviä. Jokainen tapaaminen pitää kalenterista etukäteen varata, ja aina voi sattua peruuntuminen. Eikä siitä saa koskaan harmistua, koska perheellisten tilanne on paljon haasteellisempi.
[quote author="Vierailija" time="25.10.2014 klo 22:47"]
Lapsuuteen ei ole enää, ikävä kyllä, paluuta. Ei ole pitkiä kesälomia, ei ole vapaita iltapäiviä.
[/quote]
Ammatinvalintakysymys. -3
[quote author="Vierailija" time="25.10.2014 klo 22:49"]
[quote author="Vierailija" time="25.10.2014 klo 22:47"]
Lapsuuteen ei ole enää, ikävä kyllä, paluuta. Ei ole pitkiä kesälomia, ei ole vapaita iltapäiviä.
[/quote]
Ammatinvalintakysymys. -3
[/quote]
Sitten eläkkeellä...