Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mielipiteitä ja mielikuvia nimestä ILMATAR?

31.08.2006 |


Niin, kysymys tuloikin otsikossa. Mitä mieltä olette, ja millaisia mielikuvia herättää nimi Ilmatar? Minkälaisiin nimiyhdistelmiin sopii mielestänne?



-v-

Kommentit (6)

1/6 |
31.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilmatar käy minusta parhaiten perussuomalaisiin ja ehkä vähän vanhahkoihin nimiin :o)!

Vierailija
2/6 |
31.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilmattaresta tulee mieleen Kalevala tai kalevalainen tyyli. Nimi siis kuulostaa hyvin suomalaiselta ja perinteiseltä. Nimen voisi mielestäni yhdistää parhaiten muinaissuomalaisiin tai hyvin perinteisiin suomalaisiin nimiin, esim. Annikki-tyylisiin. Merkitys liittyy ilmaan. Vähän tulee mieleen ilman valtiatar, mutta myös " pelkkää ilmaa" -ajatus on lähellä. Itse en erityisemmin pidä nimestä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
31.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilmatarhan tulee Kalevalasta, erittäin hieno toisena tai kolmantena nimenä, ensimmäiseksi en pistäs

Vierailija
4/6 |
31.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

eteen laittaisin kaksi tavuisen. ehkä i-päätteisen nykypäivän nimen, kuten



Anni Ilmatar

Senni Ilmatar

Sanni Ilmatar



Vierailija
5/6 |
31.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

En välttämättä omalle lapselleni laittaisi, mutta nämä -tar-päätteiset on tosi hienoja musta! (Tykkään samaisesta päätteestä myös yleisnimissä, harmittaa kun laulajatar-tyyppiset sanat on jäämässä pois käytöstä, tai jo jäänytkin... mitä nyt ehkä jostain pariisittarista puhutaan.)



Mustakin sopii perinteiset suomalaiset nimet, ensinnä tuli mieleen Aino Ilmatar... :)

Vierailija
6/6 |
01.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

En itsekään ensimmäiseksi nimeksi laittaisi, mutta toisena nimenä olisi mielestäni kaunis. Ikävä kyllä ei taida sopia sukunimeemme, joka on ruotsalainen (ei Ruotsalainen... ;D)



Mielikuvat menevät itselläkin Kalevalaan ja muinaissuomeen, miehellä taas fantasiakirjallisuuteen. Omien harrastusten takia koen lukkarinrakkautta kaikkiin muinaisiin, perinteikkäisiin ja ' fantastisiin' nimiin.



-v-