Tuttavaperheen alle kouluikäinen lapsi hajotti lapsemme pienoismallit, mitä vanhemmat sanoivatkaan..!!
Tuttavaperhe oli viikonloppuna meillä kylässä alle kouluikäisen lapsensa kanssa. Yläkouluikäisen lapsemme huoneessa on todella paljon hänen rakentamiaan yksityiskohtaisia pienoismalleja, joihin on mennyt vuosien saatossa paljon aikaa, vaivaa ja rahaa. Poikamme on itse säästänyt rahaa niihin kotitöillä, viikkorahoista ja lahjaksi saaduista rahoista. Suurinta on ollut työmäärä ja sinnikkyys niiden tekemisessä.
Pojan huoneen ovi oli suljettu vieraiden saapuessa. Lapsiperheen isä ilmoitti, että heidän ”Mikko” haluaa nyt mennä meidän teinin huoneeseen. Sanoin, että se on teinin valtakunta, siellä ei taida enää leluja olla. En kehdannut sanoa suoraan, ettei pojan huoneeseen ole mitään asiaa. Tuttavaperheen äiti ei ilmeisesti hyväksynyt asiaa, vaan paineli avaamaan oven ja vei lapsensa poikamme huoneeseen. Hän itse palasi kahvipöytään. Mieheni (poikamme isä) meni poikamme huoneeseen ja pyysi vierasperheen lapsen pois poikamme huoneesta ja selitti, että siellä on poikamme tavaroita, mihin ei kannata koskea ja koska huoneen omistaja ei ole paikalla, sinne ei voi mennä. Lapsi tuli sieltä parkuen äitinsä helmoihin, ettei saa mennä teinin huoneeseen. Äitinsä sanoi, että kyllä sinne pitää saada mennä ja sanoi että kyllä heidän ”Mikko” osaa olla nätisti. Lapsi paineli sitten huoneeseen.
Kahvittelun jälkeen mies kävi kurkkaamassa huoneeseen ja ”Mikko” oli ottanut kaikki pienoismallit hyllyiltä ja purkanut ne osiin. Sanoin vanhemmille, että nyt ”Mikko” on tainnut tehdä aika peruuttamattoman jutun. Vanhemmat tulivat katsomaan, alkoivat nauraa ja sanoivat ”no nyt teidän teinillä riittää tekemistä, kun pääsee kokoamaan nuo uudelleen”. Mitä ihmettä!!! Emmekö olleet kieltäneet päästämästä heidän lastaan huoneeseen. Sanoin, että poikamme on käyttänyt pienoismalliharrastukseen satoja tunteja, kerännyt niitä neljä vuotta ja säästänyt itse rahaa niihin, eikä niitä tuosta vaan korjata, kun kaikkien mallien osat ovat keskenään sekaisin lattialla. Vieraat eivät ymmärtäneet, heidän mielestään oli huvittava juttu. Suututti niin, että sanoin, että mielestäni tämän vierailun on nyt aika päättyä. He lähtivät, mutta edelleen eivät ymmärtäneet mitä heidän lapsensa oli tehnyt, kielloista huolimatta.
Kommentit (35)
Siksi pitää aina sanoa asiat suoraan, kiertelemättä, ja kaartelematta, tarvittaessa myös korottaa ääntä, ja katsoa, että asia menee perille, ja puhetta uskotaan.
Toisinaan tilanne ratkeaa sillä, että heittää vieraat ulos kodistaan.
Jos vanhemmat ovat vajaaälyisiä, ei jälkikasvustakaan kannata ihmeitä odottaa.
Jatkossa ei sitten tuommoisia kyläilijöitä ollenkaan, eihän ?
Eivät kunnioita ketään, eivätkä mitään, mutta kun pilkka osuu omaan nilkkaan ...
Ompa ap trollilla taas lääkkeet ottamatta.
Eikä :D olitko silleen että MIIIIKKKKOOOO!!!!!!! kun näit hänet siellä pienoismallien osien keskellä
Provo tai ei, jotkut vanhemmat eivät oikein osaa pitää huolta siitä, etteivät ikiomat tuhoeläimet tee tihutöitään kylässä. On kokemusta tästä.
Semmoisista hankkiudutaan eroon ikiajoiksi kuten muitakin tuholaisista.
Kumma kun Vauvapalstalaisilla on vaan näitä tuttavien lapsia, jotka hajottaa aina AP:n kämppää…
Kannattiko olla tossu? Ihan itseäsi voit syyttää tilanteesta. Enemmän tai vähemmän kuvitteellisesta tilanteesta.
Vierailija kirjoitti:
Ei uskottava.
Alkuun oli minusta, itse meinasin aluksi mennä lankaan. Mutta kiva vain kun joku vaivautuu!
Ap,onko lääkkeet unohdettu ottaa....
Vierailija kirjoitti:
Ei uskottava.
Muutoin uskottava tilanne. Tosin itse olisin tehnyt pienelle vieraalle konkreettisesti selväksi - kuten myös tämän kyvyttömille huoltajille - ettei teinin huoneeseen ole asiaa. Tätä kohtaa en tajua, että tosiaan antoivat penskan mennä sinnen yksin säheltämään, olivat sen idioottivanhemmat mitä mieltä hyvänsä.
Olisi kannattanut ohjata "Mikko" vanhempineen ovesta ulos, jos eivät osaa käyttäytyä.
Pieni lapsi ei pienoismalleja pura, korkeintaan rikkoo heittämällä lattiaan. Keksi parempi
Arfh argh,näitä juttuja.
Täyttä skeidaa 😤
Jatkossa kannattaa kutsua kotiinsa vain ystäviä ja tavata tuttavat jossain muualla.
Höpö höpö!
0/5