Huonosti nukkuva taapero ja siirto omaan huoneeseen.
Lapsemme on nukkunut aina todella huonosti. Ikää on nyt 1v4kk ja hän heräilee öisin yleensä 6-15 kertaa. Ajattelin, että kun kaikki muu on jo kokeiltu niin josko omaan huoneeseen nukkumaan siirtyminen auttaisi niin ei ainakaan heräisi meidän ääniin.
Nyt tilanne on kuitenkin se, että hän herää edelleen ihan yhtä usein.
Lapsi ei reagoinut muutokseen mitenkään erillailla, menee nukkumaan mielellään ja nukahtaa helposti niin kuin aikaisemminkin.
Nyt minä kuitenkin joudun sitten juoksemaan toisessa huoneessa vähän väliä, mikä on tietenkin raskaampaa.
Tässä tulee siis varsinainen kysymys eli kannattaisiko taapero siirtää takaisin meidän huoneeseen vai jatkanko näin?
Mietin, että jos nyt siirrän takaisin voi myöhemmin sitten olla vaikeampaa uudestaan siirto, kun ei kuitenkaan varsinaisesti reagoinut itse siirtoo mitenkään.
Pitäisikö lapsi siirtää vasta sitten kun nukkuu yön heräämättä? Omatuntoni huutaa koska ajattelen tietenkin nyt, että taapero kokee turvattomuutta öisin. :(
Kommentit (3)
yövalo ettei ole pimeää. Unilelu!
Mitä muuten tapahtuu yöllä kun lapsi herää?
Mitä tapahtui, kun heräilee öisin noin monta kertaa? Miten saat hänet hiljaiseksi? Menetkö liian herkästi hänen luokse? Meillä on samanikäinen lapsi ja hän heräilee myös öisin (tosin paljon harvemmin). Lapsi huutaa keskellä yötä suoraa huutoa muutaman minuutin ja nukahtaa samantien uudelleen, kuuluu kuulemma ikävaiheeseen.
En kyllä miettisi tuossa tilanteessa muuta kuin että unta on saatava. vaikka sitten lapsi nukkuisi ikuisesti vanhempien huoneessa. Kuka jaksaa juosta yöllä rallia pitkin kämppää?
Onko lapsi terve? Onko saanut hampaat aikaisin? Onko huoneessa pilkkopimeää? En todella tiedä mikä auttaisi, mutta hurjalta kuulostaa. Meillä samanikäinen herää ehkä pari kertaa. Saattaa kyllä joskus olla hereillä yöllä vaikka tunninkin. Nukun vieressä patjalla. Ihan sama kuinka kauan kunhan saan jotenkin nukuttua.