Mitä ruokaa tekisin pienellä budjetilla?
Miehen palkka tulee 15.9. Siihen asti ruokaan on käytettävissä n. 35 euroa. Syömme molemmat lounaan töissä, mutta mitäpä illalliseksi? Kaapeista löytyy sipulia, pastaa, tomaattisosepurkki, riisipaketti, porkkanoita, parsakaali, paprikaa, oliiviöljyä ja perusmausteet. Hätävaraksi on nuudeleita ja pakastevihanneksia. Kasvisten kanssa kvinoaa vai lohta, tuleeko liian kalliiksi?
Kommentit (20)
Mä tein tänään kaapista löytyvistä aineksista tomaattisen kanapastan. 1,89 maksaneet broilerin fileesuikaleet pannulle ja kaapista löytynyt tomaatti-basilikakastike joukkoon ja jääkaapista löytynyttä tuorejuuston jämää sekaan. Niin ja pastaa. Tuli yllättävän hyvää.
Linssipata (2 dl punaisia linssejä, sipuli, omena, tölkki kookosmaitoa, liha/kasvislientä, mausteena garam masalaa, suolaa ja pippuria), lisukkeena riisiä. Kvinoaakin voi käyttää riisin tilalla, mutta on kalliimpaa.
Avokadopasta
keittoruuat
Voisin kokeilla tehdä tuota kanaa tomaattikastikeessa, vaikka olekin ennen vierastanut tuota yhdistelmää. Basilikaa löytyy mausteena.
ap
Nakkikeitto: Nakkeja, pastaa, tomaattipyrettä, sipulia, porkkanaa ja muita kasviksia, mausteita(suola, pippuri, yrtit, chili yms). Itse laitoin desin kuohukermaakin ja tuli hyvää! Edullinen ja ihan kohtuullisen terveellinenkin arkiruoka.
Soijarouhebolognese: Turvota soijarouhe lihaliemessä, paista sipulin ja valkosipulin kanssa. lisää raastettua porkkanaa ja tomaattimurskaa + mausteita. Hauduttele vähintään puoli tuntia. Lopuksi voi lisätä vielä raastettua kesäkurpitsaa. Se on tällä hetkellä edullista. Tuon sörsselin voi sitten tarjota vaikkapa spagetin tai kaaliraasteen kanssa.
Tee vaikka kaalikeitto.
Salaatti vihanneksista ja ohrasuurimoista.
Perinteinen hernekeitto on todella halpaa ja ihan ok makuistakin. Hernepussi maksaa ehkä euron ja lihaksi voi laittaa vaikkapa sika-nautajauhelihaa, se on usein tarjouksessa 2 e/400g. Eli kolmella eurolla saa ison kattilallisen.
[quote author="Vierailija" time="26.08.2014 klo 13:58"]
Perinteinen hernekeitto on todella halpaa ja ihan ok makuistakin. Hernepussi maksaa ehkä euron ja lihaksi voi laittaa vaikkapa sika-nautajauhelihaa, se on usein tarjouksessa 2 e/400g. Eli kolmella eurolla saa ison kattilallisen.
[/quote]
Hernekeittoon kuuluu sianpotka, ei jauhista.
Makaronilaatikko soijarouheesta tulee todella halvaksi ja on ihan hyvääkin. Soijarouhepaketin kyljessä on ohje sen käyttöön. Itse teen ihan perinteisen makaronilaatikon reseptin mukaan ja korvaan vaan jauhelihan lihaliemessä turvotetulla soijarouheella.
10, niin kuuluu mutta jauhelihakin sopii ihan hyvin.
Hernekeitto, makaronilaatikko, kaalipata. Kaikkiin käy jauheliha, osta sitä tarjouksesta. Iso kattilallinen makkarakeittoa. Punajuuripihvit, jauhelihamureke, perunalaatikko.
Kaikki maitoon tehdyt puurot ja kylkeen keitetty kanamuna ja pala leipää. Kasvissosekeitto lidlin raejuuston kanssa. Keitetyt perunat ja munakas. Siinä halpoja ja hyviä ruokia.
Kesäkurpitsa on tällä hetkellä halpaa. Moussaka kurpitsasta on halpaa ja hyvää, siitä voi tehdä pataa, veneitä, keittoa.
[quote author="Vierailija" time="26.08.2014 klo 14:01"]
Makaronilaatikko soijarouheesta tulee todella halvaksi ja on ihan hyvääkin. Soijarouhepaketin kyljessä on ohje sen käyttöön. Itse teen ihan perinteisen makaronilaatikon reseptin mukaan ja korvaan vaan jauhelihan lihaliemessä turvotetulla soijarouheella.
[/quote]
Sontaa ei tartte köyhänkään syödä.
[quote author="Vierailija" time="26.08.2014 klo 13:47"]
Kasvisten kanssa kvinoaa vai lohta, tuleeko liian kalliiksi?
[/quote]
Onko tämä vitsi? Mitä ja minkä hintaista kvinoa on? Lohi on ainakin liian kallista noilla rahoilla, jos et sitten onnistu löytämään kokonaista lohta n. 5 €/ kg. Silloin yhdestä lohesta saisi monta ruokaa, ruodoista keittoa ja ainakin kaksi muuta.
onko teillä lapsia? jos ei, niin syökää puuroo ja perunaa tms puoli-ilmaista
Minä olen se joka ehdotti soijarouhemakaronilaatikkoa. Ja valitettavasti se toisinaan menee niin että köyhä joutuu syömään sontaa. Soijarouhe tuskin on kovinkaan terveellistä, ei edes maistu hyvälle mutta tosinaan rahat ovat yksinkertaisesti niin vähissä että sitä on vaan pakko syödä. Meillä on soijarouheruokia 1-4 kertaa kuukaudessa enkä usko että se tuhoaa terveyteni.
Lidlistä:
- saunapalvipala + perunaa + kerma => kinkkukiusaus
- herneitä + jauhelihaa => hernekeitto
- broilerinkoipia, riisiä ja kastike
- perunaa, nakkeja ja vihannespussi => nakkikeitto
Onhan näitä..... =)
Melkein 3 viikkoa, 35 euroa. Tuskin tuolla ostellaan paljoakaan. Jotain halpaa pastaa ja lisuketta. Itse tehtyä sämpylää (ilman kovin kalliita päällyksiä). Jotain vastaavaa settiä.
Olemme olleet pienellä budjetilla jo pian viikon ja viimeksi tein tomaattisen tonnikalapastan ja ananasta (sitäkin on vielä yksi purkki) ja kanaa kookosmaidolla.
ap